Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Andrzej Apostoł
Dziś jest: Poniedziałek, 30 listopada 2020

Bilans Dnia

M. Tyczyński: czeka nas debata na temat zarobków ludzi kultury

wtorek, 26 listopada 2019 12:27 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Mówił o tym Mateusz Tyczyński, dyrektor kancelarii prezydenta Radomia. To efekt wystąpienia radnego Jarosława Rabendy i aktora Teatru Powszechnego, który na poniedziałkowej sesji Rady Miejskiej powiedział, że pracownicy kultury "są najbardziej upodloną grupą społeczną w Radomiu". Z gościem Bilansu Dnia rozmawialiśmy również o tym, że konsorcjum stołecznych firm nie przystąpiło do podpisania umowy na dokończenie budowy Radomskiego Centrum Sportu oraz utworzeniu Instytutu Miejskiego "Kamienica Deskurów".

- Mamy świadomość, ze presja płacowa jest duża w naszym mieście. Próbujemy podnosić płace na tyle, ile jest to możliwie. Dramatyczna sytuacja płacowa - o czym mówił radny Rabenda - występuje w Miejskiej Bibliotece. To dobry moment, aby porozmawiać o sytuacji radomskiej kultury. Być może trzeba szukać możliwości zmian strukturalnych? - powiedział dyrektor Mateusz Tyczyński.

Na mapie kulturalnej Radomia ma pojawić się nowa instytucja, czyli Instytut Miejski "Kamienica Deskurów". Przedmiotem jego działalności ma być w szczególności tworzenie i upowszechnianie kultury oraz ochrona dziedzictwa kulturowego miasta Radomia, regionu radomskiego oraz kraju. Ostatecznie władze Radomia zdecydowały wycofać z porządku obrad projekt uchwały w tej sprawie. - To była emocjonalna dyskusja. W unijnym projekcie jasno napisaliśmy, że strefą kultury będzie zarządzać specjalnie do tego celu powołana nowa instytucja - powiedział Mateusz Tyczyński. Sprawa wróci pod obrady Rady Miejskiej po uzyskaniu dodatkowych informacji z Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Projektów Unijnych.

Z dyrektorem Kancelarii Prezydenta Radomia Mateuszem Tyczyńskim rozmawiał Radosław Mizera: