Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Gerard, biskup i męczennik
Dziś jest: 24 września 2020

Bilans Dnia

Radny Podlewski: brak budżetu to wina prezydenta Radomia

środa, 15 stycznia 2020 13:19 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

- Sytuacja jest trudna, ale jestem spokojny o los organizacji pozarządowych w mieście - powiedział Łukasz Podlewski, radny PiS w Radzie Miejskiej w Radomiu. Z powodu wciąż nieuchwalonego budżetu miasta na 2020 rok pierwsze organizacje pozarządowe zawieszają swoją działalność m.in. Pedagodzy Ulicy, którzy działają przy diecezjalnej Caritas. Tymczasem kolejne posiedzenie klubu radnych PiS w sprawie budżetu odbędzie się dzisiaj wieczorem.

- Kiedy widzę w budżecie pozycję z kwotą 83 tys. złotych na zakup sprzętu fotograficznego na potrzeby magistratu, czy 200 tys. złotych na utrzymanie Radomskiego Obszaru Funkcjonalnego, który nie działa, trudno jest podnieść rękę za budżetem – powiedział radny Łukasz Podlewski.

Według niego odpowiedzialność za brak budżetu ponosi prezydent Radomia Radosław Witkowski. - Przecież mógł podpisać umowy z organizacjami pozarządowymi, ale tego nie zrobił, bo woli je traktować jako żywe tarcze. Mimo wszystko jestem spokojny o przyszłość tych organizacji, które wykonują dobrą pracę na rzecz mieszkańców. Mam propozycję, by ta sytuacja nie powtórzyła się w przyszłości. Niebawem zaproponujemy rozsądne rozwiązanie. Wątpię również, by Regionalna Izba Obrachunkowa obcięła budżety dla tych organizacji. Przecież nie pracują tam tylko maszyny – powiedział Łukasz Podlewski.

Gość Bilansu Dnia odniósł do słów prezesa Radpecu Tomasza Nity, który poinformował, że jest gotowy do podjęcia rozmów z Eneą Wytwarzanie w sprawie wybudowania przez spółkę państwową bloku energetycznego o wartości ponad 500 mln złotych. - Nie wierzę w te zapewnienia. Przecież Radpec mógł wcześniej podjąć rozmowy. To typowa gra polityczna – ocenił polityk PiS.

Pojawiły się nieoficjalne informacje o połączeniu dwóch miejskich spółek Radkomu z Radpecem. Ta pierwsza miałby produkować tzw. alternatywne paliwo RDF na potrzeby Radpecu. Radkom zrealizował zadanie dzięki któremu będzie możliwe pozyskiwane tego typu paliwa. - Podpisuję się pod tym pomysłem, by połączyć obie spółki. To będą konkretne oszczędności dla miasta – powiedział radny Łukasz Podlewski, z którym rozmawiał Radosław Mizera: