Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Andrzej Apostoł
Dziś jest: Poniedziałek, 30 listopada 2020

Bilans Dnia

Ks. Tomasz Herc o posłudze duszpasterskiej ks. bpa Henryka Tomasika

piątek, 17 stycznia 2020 13:27 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Dobroć i pojednanie – to główne rysy posługi duszpasterskiej biskupa Henryka Tomasika – uważa ks. Tomasz Herc, sekretarz ordynariusza radomskiego, ktory był gościem Bilansu Dnia. 18 stycznia w radomskiej katedrze celebrowana będzie msza święta w intencji księdza biskupa z okazji jego imienin. Styczeń to również czas urodzin, czy rocznicy święceń biskupich w Rzymie.

- Każdy dzień posługi biskupiej to wyjazdy do parafii, wspólnot, do grupy ludzi, którzy chcą spotkać się księdzem biskupem. Rolą biskupa diecezjalnego jest też administrowanie, bo trzeba podpisywać szereg dokumentów, dekretów. Jednak większość czasu to praca duszpasterska - powiedział sekretarz biskupa radomskiego.

Diecezja radomska to ok. 900 tys. wiernych, ponad 700 księży i 300 parafii. - Przy takiej liczbie osób zdarzają się i trudne sytuacje. Wiele osób szuka pasterskiej rady. Życie jest takie, że zdarzają się konflikty w parafiach. Ksiądz biskup należy do ludzi, którzy starają łagodzić napięte sytuacje. Bywa i tak, że trzeba dokonać zmian w parafii dla dobra wspólnoty. Często widzę księdza biskupa jak wieczorem odmawia Różaniec na dziedzińcu kurialnym. W trakcie modlitwy te wszystkie sprawy powierza Bogu - opowiada ks. Herc.

Ks. Tomasza Herca w rozmowie z Radiem Plus Radom powiedział, że ksiądz biskup nie ma swoich ulubionych potraw. - Parafie i wspólnoty starają się przygotować świąteczne posiłki. Codziennie jesteśmy w drodze i każdego dnia jest rosół. Piątego dnia ja marzę o zalewajce – opowiada z humorem ks. Herc.

Przypomnijmy, że 4 stycznia przypadała 74. rocznica urodzin biskupa Henryka Tomasika, a dwa dni później, 6 stycznia obchodzona była 27. rocznica jego święceń biskupich, udzielonych mu w Rzymie przez św. Jana Pawła II. Z kolei 18 stycznia będziemy obchodzić imieniny ordynariusza radomskiego. Tego dnia będzie celebrowana msza święta w radomskiej katedrze o godzinie 18.00. Transmisję z uroczystości przeprowadzi Radio Plus Radom.