Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: bł. Maria od Pana Jezusa Dobrego Pasterza, dziewica
Dziś jest: Środa, 25 listopada 2020

Bilans Dnia

Stanisław Karczewski: mam żal do marszałka Grodzkiego

poniedziałek, 03 lutego 2020 14:14 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

- Jako Polska jesteśmy przygotowani na ewentualne wystąpienie koronawirusa – powiedział wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski, który był gościem Bilansu Dnia. Z politykiem Prawa i Sprawiedliwości rozmawialiśmy również o trudnej sytuacji szpitali powiatowych i reformie sądownictwa w naszym kraju.

Epidemia nowego koronawirusa zabiła już w Chinach kontynentalnych więcej ludzi niż SARS w latach 2002-2003. - Nasze służby sanitarne są dobrze zorganizowane i czujne. Sytuacja jest na bieżąco monitorowana. Jestem po rozmowach z ministerstwem zdrowia i głównym inspektorem sanitarnym i zapewniam wszystkich, jesteśmy przygotowani – powiedział marszałek Karczewski.

Wprowadzona dwa lata temu sieć szpitali miała m.in. ułatwić działanie mniejszych placówek powiatowych i zwiększyć dostępność do usług dla pacjentów. Dziś efekt jest taki, że szpitale powiatowe są w trudnej sytuacji. - Dzisiaj to pacjenci wybierają ośrodki, w których chcą być leczone. Wybierają większe ośrodki medyczne. Nikt nie mówi o likwidacji szpitali powiatowych, ale trzeba dokonać dokładnej analizy funkcjonowania oddziałów – stwierdził nasz gość. - W ubiegłym roku przyjęliśmy ustawę, dzięki której zostaną zwiększone nakłady finansowe na służbę zdrowia. Ten proces będzie realizowany w każdym roku – dodał polityk PiS.

Stanisław Karczewski wiele uwagi poświęcił trudnej sytuacji szpitala w Nowym Mieście nad Pilicą. Pod koniec ubiegłego roku protestowali pracownicy szpitala i mieszkańcy, którzy sprzeciwiali się likwidacji niektórych oddziałów oraz propozycji władz powiatu grójeckiego o przejęciu szpitala przez władze gminne. Zadłużenie lecznicy sięga kilkunastu milionów złotych, brakuje lekarzy, spada także jakość świadczonych usług. Wykorzystanie łóżek na oddziałach ginekologiczno-położniczym, pediatrycznym i neonatologicznym w wynosiło ostatnio od 25 do 35%. - Obawiam się efektu domina, że będą zamykane kolejne oddziały. Placówka jest potrzebna dla regionu. Ale mam nadzieję, że przyjdzie refleksja i szpital zostanie uratowany – powiedział Stanisław Karczewski.

Jaki pomysł ma PiS na kampanię prezydencką w Polsce? - Będziemy wspierać prezydenta Andrzeja Dudy. Zrobimy wszystko, by doszło do reelekcji. W tym tygodniu zostanie ogłoszony termin wyborów i kampania nabierze przyśpieszenia – powiedział wicemarszałek Senatu. Niewykluczone, że prezydent Polski w czasie kampanii wyborczej odwiedzi Radom.

Według polityka PiS reforma sądownictwa w Polsce jest potrzebna. - Oczekuje tego społeczeństwo. W ciągu 30 lat transformacji ustrojowej dokonaliśmy zmian w wielu obszarach życia. Tylko sądownictwo pozostało bez zmian. Dlatego tę reformę będziemy kontynuować. Jesteśmy zdeterminowani w tym działaniu. Mam też żal do marszałka Grodzkiego i Komisji Weneckiej, że w trakcie procesu legislacyjnego próbowano wywierać nacisk. To była próba ograniczenia naszej suwerenności – powiedział wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski, z którym rozmawiał Radosław Mizera: