Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
CZŁOWIEK Z BLISKA
Małgorzata Świtała
Patron dnia: święci męczennicy Poncjan, papież, i Hipolit, prezbiter
Dziś jest: 13 sierpnia 2020

Audycje Radiowe

Marszałek Struzik: podzielenie Mazowsza doprowadzi do paraliżu wydatków unijnych

środa, 29 lipca 2020 13:33 / Autor: Radosław Mizera
foto: Radosław Mizera/Radio Plus Radom
Radosław Mizera

Zdaniem marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzik, ewentualny podział Mazowsza spowoduje kilkuletni paraliż w wydatkowaniu środków unijnych. Nasz gość odniósł się także do sierpniowego głosowania nad wotum zaufania i absolutorium.

- Podział Mazowsza jest absurdalny. Od 21 lat budujemy silny podmiot jakim jest województwo mazowieckie z Warszawą, która jest motorem napędowym całego regionu. Wydzielenie stolicy doprowadzi do utworzenia biednego województwa - powiedział marszałek Struzik.

Jego zdaniem statystyczny podział województwa mazowieckiego, który obowiązuje od 2018 roku, pozwoli na kierowanie środków publicznych dla obu jednostek, czyli Warszawy wraz z okolicznymi gminami oraz pozostałych 32 powiatów. - Dzisiaj dzielenie województwa doprowadzi do paraliżu wydatkowaniu bieżących środków unijnych i budżetu unijnego na lata 2021-27 - uważa marszałek Mazowsza.

Jego zdaniem, dzisiaj nikt nie zdaje sobie sprawy ze skutków podziału Mazowsza. - Mamy w województwie ok. 160 różnych instytucji, w tym Koleje Mazowieckie. Łatwo mówić o podziale województwa w sensie politycznym, a kto spłaci janosikowe? - pyta Adam Struzik.

Gdzie powinna być ewentualna stolica nowego województwa mazowieckiego? - pytaliśmy dalej naszego gościa. - Powinna być w Warszawie. Nie w Radomiu, czy Płocku. Mówienie dzisiaj o lokalizacji stolicy ma tylko pobudzić wyobraźnię mieszkańców poszczególnych subregionów – stwierdził marszałek Mazowsza.

Według niego, dzisiaj zamiast tworzyć nowe województwo, trzeba doprowadzić do tego, by biedniejszą część objąć programem Polski Wschodniej. Na koniec marszałek Struzik był pytany, czy nie obawia się sierpniowego głosowania nad wotum zaufania i absolutorium. - Mam głęboko wiarę, że uzyskamy wotum i absolutorium. To ufność w siłę kolacji, która rządzi obecnie Mazowszem – powiedział Adam Struzik, z którym rozmawiał Radosław Mizera:

Zapraszamy do nas: