Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek, Magda Gliszczyńska
Patron dnia: św. Wojciech, biskup i męczennik, główny patron Polski
Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Smardzewice
Dziś jest: Piątek, 23 kwietnia 2021

Bilans Dnia

Gościem #BilansDnia był marszałek Adam Struzik

poniedziałek, 08 marca 2021 17:13 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik był gościem Bilansu Dnia w Radiu Plus Radom. Z naszym gościem rozmawialiśmy o nowym programie regionalnym na Mazowszu, zakupie sprzętu potrzebnego do rehabilitacji w wyniku powikłań po Covid-19.

Dworek hrabiego Oppermana z XIX wieku przy ul. Okulickiego 9 był kilkakrotnie wystawiany na sprzedaż. Bez skutku. Jeszcze 10 lat temu mieściła się w nim Przychodnia Zdrowia Psychicznego Wojewódzkiego Publicznego Zespołu Zakładów Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej. - Tych obiektów mamy bardzo dużo i sukcesywnie je ratujemy. Przyjdzie również czas na dworek w Radomiu. Taki plan ma dyrekcja Muzeum Malczewskiego, by stworzyć tam oddział placówki. Jesteśmy blisko realizacji tego pomysłu - powiedział Adam Struzik.

Pytaliśmy marszałka Struzika, czy przyłączy się do grona osób, które będą wspierać ideę budowy klinicznego szpitala w Radomiu, za którym oręduje prezydent Radomia. Przypomnieliśmy, że Prawo i Sprawiedliwość mówi, by rozbudować Józefów lub Krychnowice, a więc jednostki marszałkowskie. - Tu trzeba być bardzo ostrożnym. Mówimy o projekcie wartym nawet miliard złotych. Trzeba precyzyjnie określić potrzeby w tym zakresie. Możemy rozbudować już istniejącą infrastrukturę. Budowa nowego szpitala jest ryzykownym przedsięwzięciem - powiedział gość Bilansu Dnia.

W dalszej części wywiadu rozmawialiśmy o tym, że ciągu najbliższych sześciu lat beneficjenci z Mazowsza regionalnego będą mieli do wykorzystania aż 1,55 mld euro z UE w ramach programu regionalnego. Zdaniem marszałka Struzika procentuje tu wywalczony podział statystyczny województwa. - Oprócz tak dużego wsparcia, po latach naszych starań, samorządy z Mazowsza mogą liczyć na środki z Programu Polska Wschodnia+. To może oznaczać kolejne 400 mln euro z budżetu UE – powiedział marszałek Struzik.

Nasz gość dodał, że autorskie programy wsparcia samorządu województwa mazowieckiego są już stałą pozycją w budżecie regionu. Co roku władze Mazowsza przeznaczają na ten cel coraz większe pieniądze. - W tym roku w puli mamy blisko 250 mln zł. Dostrzegamy, że te pieniądze w pewien sposób procentują. Są impulsem rozwoju, dają samorządom możliwość realizacji inwestycji, na które nie mogłyby sobie pozwolić bez naszego wkładu – podkreślił Adam Struzik.

Tylko na realizację czwartej edycji Mazowieckiego Instrumentu Aktywizacji Sołectw Mazowsze władze regionu zarezerwowały 15 mln zł. - Nasze mazowieckie sołectwa mają znakomite pomysły i energię do działania. Wiem, że i w tym roku nie zabraknie ciekawych przedsięwzięć - powiedział marszałek Struzik.

Z marszałkiem Struzikiem rozmawialiśmy również o zbliżającym się IV Kongresie Czystego Powietrza, który odbędzie się 10-11 marca w Centrum Nauki Kopernik. To będzie najważniejsze w tym roku wydarzenie skupiające środowiska zaangażowane w ochronę powietrza na Mazowszu. Wszystkie wystąpienia i debaty będzie można śledzić online.

Z marszałkiem Adamem Struzikiem rozmawiał Radosław Mizera: