Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
CZŁOWIEK Z BLISKA
Małgorzata Świtała
Patron dnia: św. Kajus, papież
Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Kunice
Dziś jest: Czwartek, 22 kwietnia 2021

Bilans Dnia

Kosztowniak: Byłbym przeszczęśliwy, gdybyśmy mieli S12 zbudowaną w latach 2027-2028

środa, 07 kwietnia 2021 17:15 / Autor: Michał Kaczor
fot. Radio Plus Radom
Michał Kaczor

Poseł Andrzej Kosztowniak z Prawa i Sprawiedliwości był gościem Bilansu Dnia. Rozmawialiśmy m.in. o programie szczepień, proponowanych zmianach w podatkach w ramach "Nowego Ładu", pracach przy budowie drogi S12 czy Rządowym Funduszu Inwestycji Lokalnych i krytyce samorządowców z PO i PSL.

Poseł Andrzej Kosztowniak odniósł się między innymi do błędu w systemie szczepień z zeszłego tygodnia. Jedną z osób, które skorzystały był Szymon Hołownia, lider Ruchu Polska 2050. Sprawa odbiła się szerokim echem w mediach społecznościowych.

- To całe zachowanie i to, co działo się w mediach społecznościowych pana Hołowni to dziecinada. W zależności od tego, co ślina na język przyniesie, to pan Hołownia jednego dnia powie tak, drugiego inaczej. Troszeczkę pokazuje to niepowagę człowieka, który chce uchodzić na poważnego polityka. Przypomina to zachowanie drobnego cwaniaczka. Rzeczywiście trzeba powiedzieć tak, jak prezydent napisał - zostawmy to już. Chwila słabości. Ustaliliśmy pewną zasadę i powinniśmy się jej trzymać - powiedział poseł Andrzej Kosztowniak.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości odniósł się także do planów zmian w podatkach. Pojawiły się doniesienia prasowe, że w ramach "Nowego Ładu" ma być zmniejszone odliczenie składki zdrowotnej w PIT, kwota wolna podwyższona do 30 tysięcy złotych, a drugi próg podatkowy podniesiony z 85 do 120 tysięcy.

- Często w Polsce mówi się, że bogaci ludzie płacą bardzo duże podatki. To nie jest prawda. W Polsce osoby naprawdę zamożne do tej pory nie płaciły tak wysokich podatków, jak w innych państwach. Patrząc wprost na liczby, to Polska jest krajem wygodnym dla osób, które bardzo dużo zarabiają. Dzisiaj jest potrzeba doprowadzenia do tego, żeby jak najbardziej wzmocnić grupę ludzi słabiej zarabiających, ale też to, co nazywamy klasą średnią - powiedział poseł.

Andrzej Kosztowniak skomentował także słowa prezydenta Radosława Witkowskiego i marszałka Adama Struzika, którzy skrytykowali podział pieniędzy z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Prezydent Radomia mówił o braku wsparcia ze strony parlamentarzystów PiS-u.

- Piramidalna bzdura. Wróćmy do ostatniego naboru, który był chwilę wcześniej. Radom nie może narzekać, bo choćby w ostatnich dwóch latach dostał na inwestycje - myślę tutaj o wiadukcie czy innych inwestycjach - ponad 55 milionów złotych. W 2020 roku dostaliśmy w drugim naborze ponad 32 miliony jako gmina, która dostała najwięcej w Polsce, więc jeżeli pan prezydenta na to narzeka, to powinien poszukać pieniędzy, które sam gubi po drodze - odpowiada Kosztowniak.

Poseł Andrzej Kosztowniak jest przewodniczącym Parlamentarnego Zespołu ds. Budowy Drogi S12. Kiedy jego zdaniem pojedziemy wygodnie z Radomia do Puław i Piotrkowa Trybunalskiego?

- 2027-2028 jako polityk byłbym przeszczęśliwy, gdybyśmy mieli zbudowaną S12 od Puław do granicy województwa łódzkiego po granicach Radomia - powiedział poseł PiS.

Z posłem Andrzejem Kosztowniakiem rozmawialiśmy także o postępach w budowie radomskiego lotniska oraz o Światowym Dniu Zdrowia i Służby Zdrowia.