Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Leander, biskup
Dziś jest: Wtorek, 27 lutego 2024

Audycje Radiowe

Powiatowe obchody Święta Niepodległości

piątek, 10 listopada 2023 11:02 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

W programie wystawa, koncerty i pamięć o poległych. Rozmawialiśmy o tym dzisiaj ze starostą radomskim Waldemarem Trelką. Nie zabrakło pytań dotyczących gali z okazji 25 lat Powiatu Radomskiego.

W sobotę, 11 listopada o godz. 12.00 w kościele pw. św. Idziego w Suchej w gminie Pionki zostanie odprawiona Msza św. za Ojczyznę. Po niej odbędzie się koncert „Biało – czerwona klasyka” w wykonaniu ROKduo, czyli dwóch utalentowanych skrzypków: Lucjan Szaliński – Bałwas i Marcin David Król. Podczas koncertu „Biało – czerwona klasyka” zabrzmią m.in. utwory: Fryderyka Chopina, Henryka Wieniawskiego czy Michała Ogińskiego. Współorganizatorem koncertu jest parafia w Suchej.

Tego dnia, jeszcze przed Mszą św., starosta radomski złoży kwiaty przy pomniku Powstańców Styczniowych na starym cmentarzu w Jedlni w gminie Pionki oraz grobie bohatera obu powstań 1830 i 1863 r. ks. Józefa Gackiego. Ten wybitny duchowny, historyk ziemi radomskiej, od 1837r. związany z parafią w Jedlni, przez całe życie był gorącym patriotą. Walczył w Powstaniu Listopadowym, wspomagał żołnierzy Powstania Styczniowego – za to dwukrotnie był aresztowany, przetrzymywany w więzieniach w Radomiu i Dęblinie.