Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Leon IX, papież
Dziś jest: Piątek, 19 kwietnia 2024

Audycje Radiowe

Znamy budżet powiatu. Na co pójdą pieniądze?

sobota, 16 grudnia 2023 21:10 / Autor: Monika Nowakowska
foto: MNowakowska/Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

Inwestowanie w oświatę, służbę zdrowia, drogi i pomoc społeczną, to główne wyzwania przed jakimi stoi starosta radomski Waldemar Trelka. Gość Radia Plus Radom poinformował, że gotowy jest już projekt przyszłorocznego budżetu.

Ponad 250 mln złotych, tyle w 2024 roku wyda Powiat Radomski na wszystkie inwestycje. Największe wydatki przeznaczone zostaną na edukację, służbę zdrowia, pomoc społeczną i inwestycje drogowe.

Warto dodać, że Pismo Wspólnota opublikowało ogólnopolski ranking finansowy samorządów, tym razem sprawdzając poziom tzw. nadwyżki operacyjnej budżetu w przeliczeniu na mieszkańca w latach 2020-2022. Powiat Radomski znalazł się w tym zestawieniu na 8 miejscu na 314 powiatów ziemskich w Polsce.

- Nadwyżka operacyjna budżetu w przeliczeniu na mieszkańca w latach 2020-2022 to efekt konsekwentnej polityki finansowej, jaką prowadzimy od pięciu lat. Kiedy przejęliśmy zarządzanie powiatem w 2018 roku, zadłużenie wynosiło około 20 milionów, a w 2023 roku będzie to już zero złotych. Podobna sytuacja była w szpitalach, które były bardzo zadłużone, a obecnie notują również dodatnie wyniki finansowe. Mimo tego, mogliśmy rozwijać powiat bez zaciągania kredytów na inwestycje ponieważ pozyskiwaliśmy na ten cel środki zewnętrzne, głównie ze źródeł krajowych. Obrazowo można powiedzieć, że na inwestycje pozyskaliśmy ponad 250 milionów złotych, czyli drugi roczny budżet powiatu - chwali starosta.

- Możemy rozwijać kolejne inwestycje. Nie musimy się zadłużać. Mamy pełną płynność finansową. Zresztą, gdy ogłaszaliśmy dawno temu pewne takie rozeznanie, jeśli chodzi o możliwość zaciągania kredytów, to wiele banków było zainteresowanych, aby właśnie nam udzielić takiego kredytu na dobrych warunkach, bo jesteśmy po prostu partnerem wiarygodnym, wypłacalnym i stabilnym - tłumaczy Waldemar Trelka.

- Przyszły rok, to głównie kontynuacja trzech inwestycji, które trwają, czyli budowa drogi i dużego mostu w gminie Przytyk, budowa drogi powiatowej w gminie Wolanów, rondo w Gębarzewie w gminie Skaryszew i dalej na Wierzbicę oraz budowa nowej sali gimnastycznej z trybunami przy LO w Iłży. Natomiast, jeśli chodzi o nasze wyzwania i takie marzenia, to jest budowa farmy fotowoltaicznej na 10 hektarach. Mam nadzieję, że z tych 5 mld euro, które jest w KPO na odnawialne źródła energii, na OZE, na zieloną energię również będzie taka szufladka, gdzie będziemy mogli aplikować i pozyskać 40 mln złotych - dodaje starosta.

 

 Cała rozmowa do odsłuchania poniżej: