Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Josemaría Escrivá de Balaguer, prezbiter
Dziś jest: Środa, 26 czerwca 2024

Historia

Wspomnienie rotmistrza Witolda Pileckiego

czwartek, 16 maj 2024 08:59 / Autor: Wojciech Sałek
foto: IPN
Wojciech Sałek

Maj to miesiąc, gdy wspominamy rotmistrza Witolda Pileckiego. Urodził się 13 maja 1901 roku w rosyjskim Ołońcu, a 25 maja minęła 76. rocznica rozstrzelania Pileckiego przez komunistów w 1948 roku. W Radomiu od 2013 roku rotmistrz Witold Pilecki jest patronem szkół wchodzących w skład Zespołu Szkół Samochodowych w Radomiu - technikum i branżowej szkoły I stopnia.

Był uczestnikiem kampanii wrześniowej 1939 roku. W okupowanej Warszawie był jednym z twórców Tajnej Armii Polskiej. W 1940 roku rotmistrz Witold Pilecki sprowokował swoje aresztowanie przez Gestapo i jako Tomasz Serafiński trafił do obozu koncentracyjnego w Auschwitz, celem było zbadanie sytuacji w obozie. Po ucieczce służył w AK i walczył w Powstaniu Warszawskim.

Rotmistrz zginął 25 maja 1948 roku w więzieniu mokotowskim. Witold Pilecki został zrehabilitowany dopiero w 1990 roku. 16 lat później pośmiertnie uhonorowano go Orderem Orła Białego.

W audycji "Historia jakiej nie znacie" o Pileckim opowiedział Krzysztof Szewczyk, historyk Zespołu Szkół Samochodowych w Radomiu, z który rozmawiał Wojtek Sałek:

Rotmistrz Witold Pilecki od 2013 roku jest patronem szkół wchodzących w skład Zespołu Szkół Samochodowych w Radomiu - technikum i branżowej szkoły I stopnia. Od tego czasu organizowane są w szkole Dni Patrona połączone z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych, inscenizacje obrazujące bohaterstwo i niezłomność Pileckiego, a także akademie upamiętniające jego życie i walkę o wolną Polskę. Co roku uczniowie biorą udział w licznych konkursach związanych z sylwetką rotmistrza.

W tym roku radomska „Samochodówka” weszła do finału ogólnopolskiego konkursu - IV Turnieju Szkół Rotmistrza Witolda Pileckiego. Rywalizacja jest trzyetapowa i kończy się trzydniowym finałem w Ostrowi Mazowieckiej, w dniach 16-18 maja 2024 r. Konkurs organizowany jest przez Muzeum Dom Rodziny Pileckich. W zmaganiach finałowych naszą szkołę będą reprezentować uczniowie: Oskar Szmidt, Wojciech Bączkowski, Marcel Górka i Sebastian Słomski. Opiekunem uczniów i koordynatorem konkursu w Zespole Szkół Samochodowych jest p. Renata Cywka.