Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Agnieszka z Pragi, ksieni
Dziś jest: Sobota, 02 marca 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Dziewczynka w radomskim "Oknie Życia"

czwartek, 08 lutego 2024 12:23 / Autor: ks. Stanisław Piekielnik
Foto: ks. S. Piekielnik / Radio Plus Radom
ks. Stanisław Piekielnik

Marcelina – takie imię nadały dziewczynce siostry ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia, które opiekują się prowadzonym przez Caritas Diecezji Radomskiej „Oknem Życia” przy ul. Struga w Radomiu. Dziewczynkę znaleziono 30 stycznia. To piąte dziecko uratowane w tym miejscu.

- To piąte dziecko znalezione w naszym „Oknie Życia” w tym miejscu. Bardzo serdecznie dziękuję siostrom z parafii Matki Bożej Miłosierdzia, które czuwają i opiekują się tym „Oknem Życia”, i dzięki nim to życie – można powiedzieć – jest przedłużane. – mówi ks. Damian Drabikowski, dyrektor Caritas Diecezji Radomskiej

Po okresie badań dziewczynka – zgodnie z postanowieniem sądu – została umieszczona w rodzinnej pieczy zastępczej. Teraz czeka na zakończenie postępowania i czynności prawnych. Po ich zakończeniu zostanie oddana do adopcji.

„Okno Życia” to miejsce, w którym matka może anonimowo pozostawić swoje nowo narodzone dziecko bez narażania jego życia i zdrowia. Gdy dziecko pojawi się w oknie, siostry wzywają karetkę pogotowia; dziecko jest badane i trafia do szpitala. O pozostawionym dziecku informowany jest też ośrodek adopcyjny, który natychmiast powiadamia o tym sąd, prosząc jednocześnie o wydanie postanowienia w sprawie zarządzeń opiekuńczych dotyczących dziecka i nadanie mu tożsamości. Sąd wydaje decyzję o umieszczeniu dziecka w rodzinie zastępczej. Po 6 tygodniach następuje rozprawa i dziecko trafia do rodziny.

Radomskie „Okno Życia” powołał do istnienia abp Zygmunt Zimowski, który 1 czerwca 2009 r. dokonał jego uroczystego otwarcia i poświęcenia. Jest to pierwsze „Okno Życia” w Diecezji Radomskiej.

Marcelina dołączyła do czwórki dzieci, które znalazły schronienie w radomskim „Oknie Życia”. Ostatnim jest Jan, którego pozostawiono w Wielki Piątek, 15 kwietnia 2022 r.