Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Maria Bernadetta Soubirous, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Wtorek, 16 kwietnia 2024

DIECEZJA RADOMSKA

9. rocznica sakry biskupa Piotra Turzyńskiego

środa, 28 lutego 2024 07:34 / Autor: ks. Stanisław Piekielnik
Foto: ks. Stanisław Piekielnik / www.diecezja.radom.pl
ks. Stanisław Piekielnik

Dziewięć lat temu Bp Piotr Turzyński przyjął sakrę biskupią. 28 lutego 2015 roku święceń biskupich udzielił mu w radomskiej katedrze abp Celestino Migliore.

Bp Piotr Turzyński urodził się 28 września 1964 r. w Radomiu. Święcenia kapłańskie otrzymał 28 maja 1988 roku w konkatedrze radomskiej z rąk bp. Edwarda Materskiego. Studia w seminarium w Sandomierzu uwieńczył tytułem magistra teologii obronionym na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Po święceniach kapłańskich ks. Turzyński przez rok pracował jako wikariusz w parafii pw. Matki Odkupiciela w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Niemal każdego roku, także w czasie studiów zagranicznych i po powrocie do kraju, jeździł i jeździ na wakacyjne rekolekcje Ruchu Światło-Życie dla młodzieży i rodzin. W 1989 r. rozpoczął studia specjalistyczne z patrystyki w Instytucie Patrystycznym Augustinianum w Rzymie. Po uzyskaniu kościelnego licencjatu z teologii i nauk patrystycznych w 1992 r. rozpoczął studia doktoranckie na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie.

Po powrocie do Polski został mianowany przez bp. Edwarda Materskiego ojcem duchownym w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu i wykładowcą patrologii, wstępu do teologii i teologii duchowości.

Dewizą bpa Turzyńskiego są słowa: „Kościół Matka – Matka Kościoła”. Bp Turzyński jest delegatem Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.

Sakrę biskupia przyjął w radomskiej katedrze 28 lutego 2015 roku. Uroczystościom przewodniczył abp Celestino Migliore. Dewizą bpa Turzyńskiego są słowa: „Kościół Matka – Matka Kościoła”. Bp Turzyński jest delegatem Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.