Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
LUDZKIM GŁOSEM
Patrycja Michońska
Patron dnia: św. Kajus, papież
Dziś jest: Poniedziałek, 22 kwietnia 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Liczba bezdomnych rośnie

niedziela, 03 marca 2024 11:59 / Autor: Wojciech Sałek
foto: Caritas
Wojciech Sałek

Przybywa osób bezdomnych w Radomiu i okolicach. W tym roku Streetworkerzy Caritas Diecezji Radomskiej udzielili pomocy prawie pół tysiąca osobom.

W ubiegłym 2023 roku podczas zimy na terenie Radomia i okolic przebywało 382 osoby bezdomne. Streetworkerzy Caritas Diecezji Radomskiej udzielili pomocy dokładnie 495 osobom bezdomnym. Niestety liczba tych osób przybywa. W ostatnim czasie w całej Polsce, również Radomia i diecezji odbyło się liczenie osób bezdomnych. – Czekamy na te dane z tego roku. Chcę podkreślić, że nasi streetworkerzy posiadają mapę, na której zaznaczone są punkty, miejsca ze zdjęciami, gdzie mogą przebywać takie osoby potrzebujące. Te dane przekazujemy także do Straży Miejskiej – zauważa ks. Damian Drabikowski dyrektor Caritas Diecezji Radomskiej.

W okresie zimy do naszego miasta przybywają osoby bezdomne, ponieważ wiedzą że tu mają schronienie. Funkcjonuje noclegownia dla kobiet i schronisko dla mężczyzn, a także ogrzewalnia.
- W okresie zimowym ta liczba rośnie, ponieważ osoby te nie podejmują prac sezonowych. Na wiosnę ta liczba spada, ponieważ już zaczęła się rekrutacja, np. do prac w sadownictwie i te osoby już starają się podjąć takie zatrudnienie – dodaje ks. Drabikowski.

Podkreśla też, że pomoc udzielana jest na bieżąco, dlatego od kilku lat nie było przypadku zgonu z powodu zamarznięcia. – To jest efekt wytężonej pracy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Radomiu, jak i Caritas Diecezji Radomskiej. Ale też z tego miejsca dziękuję Straży Miejskiej, która dociera z nami do tych miejsc i potrzebujących. A wśród strażników miejskich są ratownicy medyczni. Patrole medyczne sprawiają, że te osoby są zaopatrzone na czas – informuje ks. Damian Drabikowski.