Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Leoncjusz z Rostowa, biskup
Dziś jest: Czwartek, 23 maja 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Dzień Świętości Życia

niedziela, 07 kwietnia 2024 18:11 / Autor: Monika Nowakowska
Monika Nowakowska

W najbliższy poniedziałek, 8 kwietnia w kościele katolickim obchodzony będzie Dzień Świętości Życia. Uroczystości obchodzone zwykle 25 marca, w tym roku, wyjątkowo, przeniesione zostały na przypadający w tym czasie Wielki Tydzień. Na uroczystości zaprasza Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Radomskiej.

Adopcja ta polega na zobowiązaniu się jednej osoby do modlitwy o ocalenie życia dziecka poczętego. Trwa przez 9 miesięcy, poczynając od dnia złożenia deklaracji. Każdego dnia modlimy się jedną dziesiątką różańca świętego oraz specjalną modlitwą w tej intencji, którą znajdziemy na drukach deklaracji.

Istotą Duchowej Adopcji jest osobiste wstawiennictwo do Jezusa Chrystusa o pomoc w uratowaniu jednego, nieznanego nam, lecz wybranego przez Boga-Dawcę Życia dziecka zagrożonego aborcją.

W Wydziale Duszpasterstwa Rodzin w Kurii Diecezji Radomskiej można jeszcze w poniedziałek, 8 kwietnia odebrać deklaracje dołączenia do Duchowej Adopcji. Przez ostatnie dni kilkaset deklaracji trafiło już do różnych parafii, a w rozprowadzanie ich włączają się aktywnie doradcy życia rodzinnego. Wszystkie deklaracje dołączenia do Duchowej Adopcji trafiają po uroczystości do wydziału Duszpasterstwa Rodzin, gdzie nazwiska członków tego dzieła wpisywane są do specjalnie przygotowanej na tę okoliczność księgi.

Ponadto na stronie Duszpasterstwa Rodzin można pobrać scenariusz ceremonii przyjęcia do Dzieła Duchowej Adopcji oraz plakat z zaproszeniem na Mszę w parafii - jest na nim miejsce do wpisania dokładnej godziny spotkania. https://rodzina.diecezja.radom.pl/aktualnosci/dzien-swietosci-zycia-8-kwietnia

Przypomnijmy, inicjatywa ustanowienia Dnia Świętości Życia podjęta przez Episkopat Polski w 1998 r. była odpowiedzią na wezwanie, które papież Jan Paweł II zawarł w encyklice „Evangelium vitae” z 25 marca 1995 r., że - "życie ludzkie jest święte i nienaruszalne w każdej chwili swego istnienia, także w fazie początkowej, która poprzedza narodziny. Człowiek już w łonie matki należy do Boga, bo Ten, który wszystko przenika i zna, tworzy go i kształtuje swoimi rękoma, widzi go, gdy jest jeszcze małym, bezkształtnym embrionem i potrafi w nim dostrzec dorosłego człowieka, którym stanie się on w przyszłości i którego dni są już policzone, a powołanie już zapisane w księdze żywota” - czytamy.