Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Piotr Celestyn, papież i pustelnik
Dziś jest: Niedziela, 19 maja 2024

RADOM

Już 2 listopada 1918 roku do Radomia przyszła niepodległość. Powstała Republika Radomska

wtorek, 01 listopada 2022 17:52 / Autor: Elżbieta Warchoł
Radio Plus Radom
Elżbieta Warchoł

Oficjalnie za datę odzyskania przez Polskę niepodległości przyjmuje się dzień 11 listopada 1918 roku. Tymczasem już w nocy z 1 na 2 listopada 1918 roku w mieszkaniu adwokata Jana Wigury przy obecnej ul. Piłsudskiego 2 zawiązał się tzw. Komitet Pięciu. W jego skład weszli: Stanisław Kelles-Krauz, Jan Wigura, Roman Szczawiński, Aleksy Rżewski i Wacław Dębowski. Powstała Republika Radomska!

Republika Radomska została proklamowana 2 listopada 1918 roku. W samo południe na balkon austriackiej komendy powiatowej przy obecnej ul. S. Żeromskiego wyszedł Stanisław Kelles-Krauz z biało-czerwonym sztandarem i proklamował po 123 latach niewoli - niepodległość i powstanie Republiki Radomskiej. Powstało Państwo Radomskie - mówi dr Adam Duszyk, historyk. Radom jako pierwsze miasto w Kongresówce odzyskał niepodległość własnymi siłami. Powstało pięć ministerstw. 8 listopada 1918 roku Republika Radomska podporządkowała się Tymczasowemu Rządowi Ludowemu Republiki Polskiej w Lublinie. Państwo Radomskie istniało tylko 6 dni. Więcej o Republice Radomskiej i radomskim wkładzie w ustanowienie Święta Niepodległości 11 listopada mówi historyk dr Adam Duszyk:

Od 2018 roku na kamienicy przy ul. J. Piłsudskiego 2 umieszczona jest tablica przypominająca tamte wydarzenia. O Republice Radomskiej przypomina także organizowany od 18 lat Marsz Wolności. W tym roku marsz odbędzie się pod hasłem „Wolność najwyższą wartością". Organizatorem marszu jest VI Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. W bieżącym roku marsz odbędzie się 10 listopada i będzie miał następujący przebieg: zbórka o godz.11.00 na pl. Corazziego, przemarsz ulicą S. Żeromskiego na plac Konstytucji 3 Maja, gdzie nastąpi złożenie kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza, następnie przemarsz przed Pomnik Czynu Legionów, o godz. 12.00 - uroczyste złożenie kwiatów pod Pomnikiem Czynu Legionów w Rynku.