Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Piotr Celestyn, papież i pustelnik
Dziś jest: Niedziela, 19 maja 2024

RADOM

Rozmawiali o aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych

środa, 29 kwietnia 2015 17:03 / Autor: Elżbieta Warchoł
Elżbieta Warchoł

W środę, 29 kwietnia odbyło się Radomskie Forum: Wszyscy Równi.

Spotkanie w Resursie Obywatelskiej w Radomiu rozpoczęła witając wszystkich przybyłych Katarzyna Pastuszka- Chrobotowicz, dyrektor WUP w Warszawie Filia w Radomiu. Następnie głos zabrał dyrektor WUP w Warszawie Tomasz Sieradz. W swoim wystąpieniu mówił o podejmowanych przez WUP działaniach, które mają na celu ograniczenie liczby osób bezrobotnych. Niestety rynek pracy na Mazowszu nie zadowala. Według statystyk z ubiegłego miesiąca na Mazowszu bez pracy są 252 tysiące osób, czyli co 8 bezrobotny w Polsce mieszka na Mazowszu. Wciąż jest wiele do zrobienia w tym zakresie- mówił dyrektor WUP Tomasz Sieradz. O działaniach podejmowanych na rzecz osób niepełnosprawnych przez gminę Miasta Radomia mówiła wiceprezydent Anna Białkowska. To działania w zakresie aktywizacji zawodowej oraz likwidacji barier. Są to zadania finansowane przez PFRON takie jak między innymi: wyposażenie stanowiska pracy, dofinansowanie dla przedsiębiorców czy dofinansowanie do rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej. W tym zakresie podejmowane są też działania związane z likwidacją barier architektonicznych czy wyposażenie w środki ortopedyczne. W Radomiu działa 6 warsztatów terapii zajęciowej, z których korzysta 195 osób. Zanim głos zabrali kolejni prelegenci w krótkim programie artystycznym zaprezentowali się podopieczni WTZ Nadzieja ( Patryk Czubak z zespołem wykonali 2 piosenki) oraz WTZ przy Polskim Związku Głuchych ( zaprezentowana została bajka na motywach Czerwonego Kapturka).

Marcin Gierczak, p.o. dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Radomiu przedstawił zasady wykorzystania pieniędzy z PFRON z uwzględnieniem aktywizacji zawodowej. To cieszące się bardzo dużym zainteresowaniem dofinansowanie do stworzenia czy wyposażenia stanowiska pracy oraz dofinansowanie do rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej. W 2014 roku na ten cel przeznaczono 600 tysięcy złotych. Dzięki temu powstało 20 miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych ( utworzono 10 miejsc pracy- 340 tys. zł oraz dofinansowano 10 miejsc pracy dla pracodawców- 260 tys. zł). W latach 2006- 14 powstały w Radomiu 203 nowe miejsca pracy za 6 i pół miliona złotych. W tzw. Obszarze G za kolejne 300 tys. zł powstało 10 kolejnych miejsc pracy. W latach 2006- 14 dało to 33 miejsca pracy za ponad 1 miloin złotych. Średnie dofinansowanie to ok. 30 tys. złotych- mówił dyr Marcin Gierczak. Temat: Realizacja zadań samorządu Woj. Mazowiekciego na rzecz osób niepełnosprawnych przedstawił Artur Pozorek z Mazowiekciego Centrum Polityki Społecznej w Warszawie. Podkreślił, że wnioskodawcy prezentują coraz ciekawsze projekty, co ważne samorząd może wspierać tylko organizacje oraz gminy i powiaty, a nie indywidualne osoby. Może to być dofinansowanie kosztów zakładów aktywizacji, zakładów rehabilitacji, tworzenie ośrodków szkoleniowo- rehabilitacyjnych. Samorząd może też zlecać organizacjom zadania w zakresie: szkoleń i kursów, kampanii informacyjnych, imprez regionalnych i integracyjnych, wydawnictw i publikacji. Samorząd Mazowsza dofinansowanuje też w 50 procentach inwestycje związane z budową i rozbudową obiektów służących rehabilitacji. W 2014 roku było to aż 6 i pół miliona złotych- mówił Artur Pozorek. Na Mazowszu jest 69 warsztatów terapii zajęciowej, ale niestety tylko 7 zakładów aktywności zawodowej, które są pomostem między pracą w zakładzie pracy chronionej i pracą na wolnym rynku. W byłym woj. radomskim jest tylko jeden taki zakład we Klwowie pow. przysuski. Dlatego apel do samorządowców, by tworzyli właśnie takie zakłady. Obecnie pracuje w nich 325 osób, w tym niepełnosprawnych 245. Maria Wiro- Kiro z Mazowiekciej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych szeroko omówiła zalożenia nowej perspektywy finansowej 2014- 20 w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Samorządu Woj. Mazowieckiego ze szczególnym uwzględnieniem IX osi priorytetowej, której celem jest promowanie włączenia społecznego, walka z ubóstwem i wszelką dyskryminacją. Nabory wniosków ruszą już w III kwartale tego roku- mówiła Maria Wiro- Kiro.

W drugiej części spotkania jego uczestnicy wysłuchali Karola Szymczyka, który odczytał tekst Jakuba Dudziaka. Jakub Dudziak był uczestnikiem projektu: Wsparcie absolwentów we wchodzeniu na rynek pracy II. Zaprezentowany został też film o niepełnosprawej studentce Agnieszce Bal. Aleksander Peryt i Barbara Mortka, uczestnicy projektu: Moja firma- moją szansą opowiedzieli o rezultatach udziału w projekcie. Oboje dostali wsparcie finansowe, założyli firmy. Myślą o rozwoju działalności gospodarczej w zakresie prac stolarskich czy powstania sklepu. O 20 letnich doświadczeniach w działalności na rzecz aktywizacji osób niepełnosprawnych mówił też w dalszej części Wojciech Jagielski z Radomskiego Centrum Przedsiębiorczości. Radomskie Forum: Wszyscy Równi zorganizował Woj. Urząd Pracy w Warszawie Filia w Radomiu.