Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Leon IX, papież
Dziś jest: Piątek, 19 kwietnia 2024

KULTURA

VII Zimowy Przegląd Filmowy KOKSOWNIK

wtorek, 10 grudnia 2013 09:35 / Autor: Elżbieta Warchoł
Elżbieta Warchoł

Od 11 do 13 grudnia po raz 7 odbędzie się w Radomiu Zimowy Przegląd Filmowy KOKSOWNIK.

PROGRAM PRZEGLĄDU: 11 grudnia 2013 (Środa) godz. 18.00
The Story of Film: Odyseja filmowa, cz. I Świat odkrywa nową formę sztuki
(Radomska premiera), dokumentalny, reż. Mark Cousins, Wielka Brytania 2011 (56’)
Złożony z 15 części (ponad 400 fragmentów filmów) chronologiczny, lecz subiektywny przewodnik po historii kina opowiedziany przez irlandzkiego reżysera i wybitnego krytyka filmowego.
 

Cwaniak (Radomska premiera), dramat, komedia, niemy, reż. Mikołaj Szpikowski, Ukraina 1929 (78’)
Muzykę na żywo zagra Marcin Pukaluk.

Ten nieznany w Polsce obraz nie miał szczęścia do pokazów: tuż po premierze został zdjęty przez cenzurę i na wiele lat zapomniany. Dziś może posłużyć jako przewodnik po ideologii Radzieckiej lat dwudziestych, ale swój renesans zawdzięcza przede wszystkim aktualnemu przesłaniu. Muzykę do filmu skomponował Marcin Pukaluk – muzykolog, kompozytor i performer, który w ramach swoich projektów wykonuje muzykę na żywo do filmów niemieckich ekspresjonistów oraz arcydzieł rosyjskiego kina niemego.

godz. 21.00 (Radomska premiera)
Ida, dramat, reż. Paweł Pawlikowski, Polska, Dania 2013 (80’)

Hipnotyzująca i wysmakowana opowieść o grzechu nagrodzona na festiwalach w Warszawie, Gdyni i Londynie. Na kilka dni przed złożeniem ślubów zakonnych Anna dowiaduje się o swoim pochodzeniu. Wraz ze swoją ciotką, jedyną żyjącą krewną, rozpoczyna podróż w poszukiwaniu utraconej tożsamości. 12 grudnia 2013 (Czwartek)

godz. 18.00(Radomska premiera)
Ambasador, dokumentalny, reż. Mads Brügger, Dania 2011 (93’)

Duński dziennikarz i satyryk Mads Brügger („Idioci w Korei”) tym razem wyrusza w podróż do serca Afryki, aby pokazać przerażające oblicze korupcji, jaka istnieje w tej części świata. Z cygarem w ręku i lśniącymi skórzanymi butami, gra prężnie działającego, bogatego biznesmena, który przyjeżdża, aby robić interesy. Film nagradzany na wielu festiwalach m.in. Sundance 2011, 9. Planete Doc Film 2012 .
 

godz. 20.00 (Radomska premiera)
Piąta władza, dramat, reż. Bill Condon, Belgia, USA 2013 (124’)

Australijczyk Julian Assange i Niemiec Daniel Domscheit-Berg zakładają portal internetowy WikiLeaks, na którym anonimowi demaskatorzy zamieszczają tajne dokumenty dotyczące rządów i korporacji. Wkrótce serwis obnaża więcej spisków i nadużyć władzy, niż jakiekolwiek medium na świecie a jego założyciele stają się najbardziej poszukiwanymi ludźmi na Ziemi.
 

13 grudnia 2013 (Piątek)


godz. 18.00 (Radomska premiera)
Pussy Riot. Modlitwa punka, dokumentalny, reż. Mike Lerner, Maxim Pozdorovkin Rosja, Wielka Brytania 2013 (86’)

Film dokumentuje akcję założycielek zespołu Pussy Riot, które po kontrowersyjnych wyborach w Rosji zimą 2011 roku w kolorowych kominiarkach na głowach weszły do cerkwi Św. Ducha w Moskwie i zaczęły satyryczny performance, śpiewając pieśń „Święta Matko, wygnaj Putina”, za co trafiły na dwa lata do więzienia.
 

godz. 19.45 (Radomska premiera)
Rakieta, dramat, reż. Kim Mordaunt, Australia 2013 (96’)

Chwytający za serce i jednocześnie podnoszący na duchu obraz jest bardzo osobistą opowieścią o determinacji chłopca znajdującego się w sytuacji beznadziejnej. Jego historia przedstawiona jest na tle spustoszonego wojną Laosu stojącego na progu wielkich przemian. Film, po entuzjastycznych recenzjach i nagrodach na festiwalach, jest australijskim kandydatem do Oscara 2014.
 

godz. 21.30 (Radomska premiera)
Call Girl, dramat, reż. Mikael Marcimain, Finlandia, Irlandia, Norwegia, Szwecja 2012 (140’) - od 18 lat

Sztokholm, rok 1976. Za fasadą opiekuńczego państwa, kwitnie seksbiznes. W nocnych klubach i pokojach hotelowych, politycy korzystają z usług nieletnich prostytutek. Nastolatka, która spotyka się z urzędnikami staje się cennym świadkiem w śledztwie, które ma doprowadzić do przewrotu na szczytach władzy

• Projekcje odbywają się w Multikinie (Galeria Słoneczna), ul. Chrobrego 1.
• Ceny biletów: jeden seans– 13 zł, dwa dowolne seanse– 20 zł.
• Kasa nie zwraca pieniędzy za sprzedane bilety.
• Bilety w sprzedaży od 9 grudnia 2013 w tymczasowej siedzibie MCSW „Elektrownia”(ul. Domagalskiego 5) w godzinach 8-16 oraz bezpośrednio przed projekcjami w Multikinie.
• Pierwszych trzech widzów, którzy kupią bilety na każdy z seansów organizatorzy nagradzają zaproszeniami na następne projekcje.
• Organizatorzy zastrzegają sobie prawo zmiany repertuaru.

(za: MCSW Elektrownia)