Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci Filip i Jakub Młodszy, Apostołowie
Dziś jest: Poniedziałek, 06 maja 2024

KULTURA

Dzieje się w bibliotece

poniedziałek, 06 lutego 2017 08:42 / Autor: Elżbieta Warchoł
Radio Plus Radom
Elżbieta Warchoł

Nie tylko wernisaże.

W poniedziałek, 6 lutego odbędzie się spotkanie z Moniką Sznajderman, współzałożycielką Wydawnictwa Czarne,  antropologiem kultury i pisarką. O jej Fałszerzach pieprzu porozmawia Tomasz Tyczyński- zapowiada Marta Trojanowska z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu. Ta poruszająca książka to próba opisania - i odzyskania - rodzinnej przeszłości, a także mocne i zarazem dyskretne świadectwo uczuć rodzinnych. „Jestem twoją pamięcią, tato” – deklaruje autorka. Jeden z rozdziałów książki opowiada o radomskich korzeniach tej żydowskiej rodziny. I o spotkaniu autorki z Radomiem, w którym „nic nie pasuje do niczego”. Organizatorem spotkania jest Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Początek o godz. 18 w bibliotece przy ul. Piłsudskiego. Dzień później odbędą się wernisaże dwóch wystaw. 7 lutego o godz. 17.00 odbędzie się otwarcie wystawy prac Anny Ludwickiej pt: 5 do kwadratu. Ekspozycja jest pierwszą dużą wystawą indywidualną Autorki, absolwentki Wydziału Sztuki UTH w Radomiu, a wcześniej matematyki na UW. Składają się na nią prace graficzne w technice serigrafii, którą autorka szczególnie sobie upodobała, oraz jej ilustracje. Na wystawie będzie można obejrzeć wciąż otwarty cykl Matematycy polscy, w którym za pomocą konturowych rysunków pokazuje sylwetki największych naszych matematyków ze swoimi osiągnięciami, jak również wybór ilustracji, w większości do artykułów w czasopiśmie popularnonaukowym „Delta”, które ilustruje (z przerwą) ponad 10 lat. Na otwarcie zapraszamy do Biblioteki Głównej  (ul. Piłsudskiego 12, sala 36).
Tego samego dnia o godz. 18 w Małej Galerii Radomskiego Towarzystwa Fotograficznego (Biblioteka Główna, ul. Piłsudskiego 12, Mała Galeria RTF) odbędzie się otwarcie wystawy fotografii Justyny i Stanisława Wolaninów pod znaczącym tytułem Dałby Bug. Autorzy w czasie swoich wędrówek trafili nad Bug. Rzeka zauroczyła ich swoją dzikością i naturalnością. Zachwyciły szczególnie odcinki na granicy polsko-ukraińskiej, ale nie tylko. Bug w okolicach swojego ujścia jest równie urokliwy. Mają nadzieję, że prezentowane fotografie oddadzą  klimat tej rzeki.
8 lutego o godz. 17.00 w filii nr 1 (ul. Osiedlowa 9) będzie można wysłuchać kolejnej prelekcji przygotowanej w ramach z cyklu Strefa Aktywności. Tym razem Lidia Chrząstek opowie o zarządzaniu własnymi pieniędzmi.
Mamy także ofertę dla najmłodszych czytelników, którzy ponownie będą mieli okazje spotkać się z radomskim bajkopisarzem - Wojciechem Krupą. Spotkanie odbędzie się 9 lutego o godz. 10.00 w filii nr 1 (ul. Osiedlowa 9).
Tego samego dnia, 9 lutego o godz. 17.00 zapraszamy także na promocję III tomu „Radomskich Studiów Humanistycznych”. Promocja odbędzie się w  Bibliotece Głównej, (ul. Piłsudskiego 12, sala 36).
I to wcale nie koniec wydarzeń... Pozostał nam jeszcze piątek!- zapowiada Marta Trojanowska. 10 lutego godz. 10.00 uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 4 w Radomiu przygotowali imprezę czytelniczą w ramach cyklu Biblioteczne bajanie. Bohaterami będą... Trąbalski, Elmer i inne słonie. Na bajanie i spotkanie z książkowymi słoniami zapraszamy do filii nr 1 (ul. Osiedlowa 9).
Tego samego dnia, 10 lutego o godz. 17.00 w Bibliotece Głównej (ul. Piłsudskiego 12) odbędzie się także spotkanie z Teresą Ewą Opoką i promocja najnowszej książki pt: Poławiaczka dusz.
i to nadal nie jest koniec wydarzeń... 10 lutego o godz. 17.00 zapraszamy miłośników poezji do Kawiarni poetyckiej bez granic. W programie montaż słowno- muzyczny Konwersacje miłosne w wykonaniu podopiecznych Warsztatu Terapii Zajęciowej Do celu. Wieczór odbędzie się w filii nr 6 (ul. Kusocińskiego 13)- zaprasza Marta Trojanowska.