Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: bł. Dominik Collins, męczennik
Dziś jest: Piątek, 30 października 2020

KULTURA

Spotkanie z Andrzejem Myrtą

wtorek, 19 lutego 2019 07:51 / Autor: Elżbieta Warchoł
za: Klub Łaźnia Radom
Elżbieta Warchoł

O wyprawach wysokogórskich w Klubie Łaźnia.

Klub Łaźnia zaprasza w czwartek, 21 lutego na spotkanie  z Andrzejem Myrtą - miłośnikiem wypraw wysokogórskich. Początek spotkania o godz. 18.

Śnieżna Pantera (ros. Snieżnyj bars) – radzieckie wyróżnienie alpinistyczne nadawane za zdobycie pięciu siedmiotysięczników, które w przeszłości znajdowały się w granicach ZSRR. Wyróżnienie powstało w czasach istnienia ZSRR, jednak obecnie dalej jest uznawane przez kraje WNP. W paśmie Tienszan (Kirgistan/Kazachstan/Chiny): Szczyt Zwycięstwa (Pik Pobiedy, Dżengisz czokusu) – 7439 m n.p.m.; Chan Tengri – 7010 m n.p.m.; w paśmie Pamiru (Tadżykistan/Kirgistan): Szczyt Ismaila Samaniego (d. Pik Komunizma) – 7495 m n.p.m.; Szczyt Korżeniewskiej – 7105 m n.p.m.; Szczyt Lenina (Szczyt Awicenny) – 7134 m n.p.m. 

Wyzwania te postawił sobie Andrzej Myrta. Na pierwszy strzał poszedł PIK Lenina 7134m n.p.m. w paśmie Pamiru. Po zorganizowaniu wyprawy na przełomie lipca i sierpnia 2018, po 2 tygodniach od przybycia do base camp na 3500m n.p.m., stanął na szczycie 7134m n.p.m. Niestety podczas jego wyprawy góra zażądała od wspinaczy ofiary, czego finałem była śmierć kilku członków innych wypraw. O tym i wielu innych rzeczach związanych ze swoją pasją bohater wieczoru opowie podczas kolejnej prezentacji w „Łaźni”.