Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci Filip i Jakub Młodszy, Apostołowie
Dziś jest: Poniedziałek, 06 maja 2024

KULTURA

Libiszów i okolice

piątek, 10 maj 2019 16:03 / Autor: Marcin Prejs
fot. M. Prejs/Radio Plus Radom
Marcin Prejs

Prace nad jej powstaniem trwały ponad dwa lata. Ukazała się monografia „Libiszów i okolice dawniej i dziś”.

Monografia „Libiszów i okolice dawniej i dziś” to praca zbiorowa wydana pod redakcją dr. Marcina Łuczkowskiego. Przyznaje on, że wszystko zaczęło się od spotkania jego ojca, czyli dr. Jana Łuczkowskiego z Jerzym Bajerowskim, który urodził się w Idzikowicach i chciał ocalić od zapomnienia miejsca swoich dziecięcych lat. – Tego zadania podjęło się grono osób - pasjonatów historii lokalnej, którzy zajmują się dziejami regionu zawodowo i amatorsko – wyjaśnia Marcin Łuczkowski.

Publikacja zawiera opisy miejscowości wchodzących w skład parafii Libiszów. To dziewięć wiosek leżących na terenie trzech gmin.

Monografia podzielona została na pięć części. Pierwsza zawiera artykuły: dr. Andrzeja Wróbla z Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim Oddział w Tomaszowie Mazowieckim, Mirosława Szukały z Muzeum Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim, Joanny Stępniewskiej, nauczycielki historii z Opoczna, księdza dr. Rafała Piekarskiego z Archiwum Diecezji Radomskiej oraz dr. Jana Łuczkowskiego, byłego dyrektora Muzeum Regionalnego w Opocznie. W części drugiej autorzy: Paulina Fura, Włodzimierz Koperkiewicz, Lidia Świątek-Nowicka ukazują dzieje wsi należących do parafii Libiszów: Brzuza, Buczek, Idzikowice, Kruszewiec, Kruszewiec-Kolonia, Libiszów, Libiszów-Kolonia, Międzybórz, Sobawiny. W trzeciej części Włodzimierz Koperkiewicz opisuje wsie już nieistniejące, a należące kiedyś do parafii Libiszów. W części czwartej wiele miejsca dr Jan Łuczkowski poświęcił kulturze ludowej regionu opoczyńskiego i twórczości artystycznej, z której słyną te tereny. Piąta część to biogramy osób związanych z parafią Libiszów oraz wspomnienia. Są tu wymienione m. in. sylwetki Antoniego Mizery, posła na Sejm Ustawodawczy 1919 roku, szanowanych pedagogów Franciszki i Józefa Chałubińskich, Jana Szczepańskiego, Ignacego Fihela, Jana Mrowcy oraz Józefa Wyrwy („Starego”), nauczyciela, a później jednego z dowódców 25 pułku piechoty Armii Krajowej; księży pochodzących z pobliskich wsi lub pracujących w tej parafii.

Monografia zawiera ponad 300 stron, jest bogato ilustrowana i kosztowała autorów sporo pracy. – Jednak satysfakcja z efektu końcowego jest duża – przyznaje Marcin Łuczkowski.

Publikację recenzował dr hab. prof. UJK Jerzy Gapys, któremu tematyka wsi polskiej jest bardzo bliska. W słowie końcowym podkreślał on, że monografia „stanowi swoisty zapis nie tylko dziejów, ale też odnaleźć w niej można elementy tradycji, która kształtowała całe pokolenia Polaków w tym regionie”.