Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Joanna d'Arc, dziewica
Dziś jest: 30 maj 2020

KULTURA

Muzeum Wsi Radomskiej: Działaj! Zrób własną palmę!

czwartek, 02 kwietnia 2020 16:28 / Autor: Elżbieta Warchoł
za: Muzeum Wsi Radomskiej
Elżbieta Warchoł

Od ponad dwudziestu lat Muzeum Wsi Radomskiej organizuje obchody Niedzieli Palmowej. Uroczysta liturgia, świecenie palm i procesja do pól z prośbą o przyszłe plony to dla naszego Muzeum tradycja, święto dla nas muzealników, twórców i artystów ludowych, a przede wszystkim dla Państwa- naszych zwiedzających. W tym roku nie spotkamy się z Wami, ale nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy razem wykonali palmę wielkanocną - zachęcają Justyna Górska-Streicher i Anna Ziółek z Muzeum Wsi Radomskiej.

Symbolika palmy wielkanocnej: „Nabrali gałązek palmowych i wyszli naprzeciwko niemu i wołali Hosanna”. To jedno zdanie Jana Ewangelisty dało w XI w. początek wprowadzeniu do liturgii niedzielnej świecenia palm, symboli męki i zmartwychwstania, nieśmiertelności duszy i zwycięstwa. Zieleń roślin i wielobarwność kwiatów podkreślają wiosnę, która budzi się do życia i daje wiarę w jego wieczność. Najważniejsza w palmie jest wierzba, roślina miłująca życie i zdolna do trwania w każdych warunkach. Zielone borówki czy bukszpan to także symbol trwania, wynurzają się bowiem nawet spośród śniegu. Brzozowe witki to symbol biczowania, a iglaki i rośliny z kolcami np. głogi, to kłujące gwoździe i ciernie korony. Elementy fioletowe to męka, a białe to czystość, światło i dobro.

Magia: Wierzono, że palemka ma wiele dobroczynnych właściwości. Już lekkie uderzenie, zapewnia siłę i żywotność, chroni przed chorobą, a nawet daje bogactwo. Niegrzeczne dzieci, zamienione przez boginki, na powrót łagodnieją. Gospodynie uderzały palmą krowy, aby były tłuste i dawały dużo mleka, a czasie burzy wystawiały ją w oknie, by chroniła przed uderzeniem pioruna. Zostawienie palemki lub chociaż jej pojedynczych elementów w polu, zapewniało bujne plony. Do dziś znany jest zwyczaj połykania kotka z palemki, co pozwala uniknąć chorób gardła. 

Jak zrobić palmę?: Bazą, na której opiera się konstrukcja palmy, jest trzon, kijek czy patyczek. To od jego długości zależy wielkość palmy. Te największe, sięgające nieba, nawet kilkumetrowe, wykonywane są na Kurpiach. Nasza palma będzie zdecydowanie mniejsza, o zwyczajowej dla regionu radomskiego wielkości ok. pół metra. Trzon będą stanowić gałązki wierzbowe, które musimy ciasno związać. Na trzonie układamy gałązki borówek, zdecydowanie krótsze od wierzbowych i dowiązujemy dookoła. Teraz pozostaje nam najprzyjemniejsza część pracy, zdobienie palemki kwiatami. Kwiatuszki zróbmy z bibuły, skręcając ją i stabilizując drucikiem. Najlepszy efekt uzyskamy, jeśli na palmie umieścimy naprzemiennie okółki z borówki i kwiatów, powtarzając je kilkakrotnie. Dół oplećmy bibułą do wysokości około 1/3 wysokości palmy.

(opracowały: Justyna Górska-Streicher, Anna Ziółek)

Zapraszamy do nas: