Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: św. Maria od Krzyża Helena MacKillop, zakonnica
Dziś jest: 08 sierpnia 2020

KULTURA

Maria Piątek / Zbigniew Sikora. Mapa wewnętrzna/ Mapa zewnętrzna

wtorek, 07 lipca 2020 08:10 / Autor: Elżbieta Warchoł
za: Łaźnia Radom
Elżbieta Warchoł

W czwartek, 9 lipca wernisaż w Galerii Klubu Łaźnia w Radomiu.

Prace Marii Piątek i Zbigniewa Sikory będzie można od 9 lipca ogladać w Galerii Klubu Łaźnia przy ul. Traugutta 31/ 33 w Radomiu. Wernisaż o godz. 18. Wystawa będzie czynna do 24 lipca.

Wystawa w Galerii Łaźnia prezentuje prace dwójki artystów, którzy, mimo odmiennych stylistyk języka malarskiej wypowiedzi, spotykają się w swej twórczości na poziomie poszukiwań specyficznego rodzaju mapy. W obu prezentacjach mapa ta złożona jest z wielu fragmentów składających się na obraz całości. Twórcy pełnej wypowiedzi szukają nie tyle w pojedynczych obrazach, co w ich zestawieniu ze sobą. Każdy dokładany fragment dopowiada kolejne treści odkrywając nieznane dotąd terytoria ciągle uzupełnianej mapy. Tworząc ją na swój sposób kolekcjonują elementy rzeczywistości, filtrują je według przyjętego klucza i z tak zgromadzonych materiałów budują obraz. Jednak dla każdego z nich teren, który mapa owa ma oznaczać, jest nieco inny.

Maria Piątek – absolwentka Wydziału Malarstwa ASP w Warszawie. Doktorat z malarstwa obroniła w 2012 r. na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Prowadzi pracownię malarstwa na kierunku Grafika w Społecznej Akademii Nauk w Warszawie, gdzie pełni obowiązki dziekana Wydziału Nauk Humanistycznych. W lutym 2020 r. uzyskała stopień doktora habilitowanego w dziedzinie sztuki.

Zbigniew Sikora – absolwent Wydziału Malarstwa ASP w Warszawie. W 2012 r. ukończył studia podyplomowe Grafiki Komputerowej i Multimedialnej na APS w Warszawie. Doktorat z malarstwa obronił w 2019 r. na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Prowadzi pracownię malarstwa na kierunku Grafika w Społecznej Akademii Nauk w Warszawie, gdzie jest kierownikiem kierunku Grafika oraz prodziekanem Wydziału Nauk Humanistycznych.

Zapraszamy do nas: