Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Maria od Krzyża Helena MacKillop, zakonnica
Dziś jest: 08 sierpnia 2020

KULTURA

Wernisaż w Galerii Łaźnia: Robert Szymani. Pejzaż

poniedziałek, 27 lipca 2020 20:02 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto: Łaźnia Radom
Elżbieta Warchoł

Galeria Klubu Łaźnia zaprasza w piątek, 31 lipca na otwarcie nowej  wystawy: Robert Szymani. Pejzaż. 

Wernisaż 31 lipca 2020 roku w Galerii Klubu Łaźnia przy ul. Traugutta 31/ 33. Początek o godz. 18.

Robert Szymani: urodzony w 1962 r. w Siedlcach. Od 1988 roku pracuje na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach. W roku 2012 uzyskał tytuł doktora z zakresu sztuk plastycznych w dyscyplinie artystycznej sztuki piękne w Wydziale Sztuki Politechniki Radomskiej pod kierunkiem profesor Małgorzaty Strzelec.Współorganizuje przedsięwzięcia promujące działania artystyczne studentów Wydziału Humanistycznego UPH w Siedlcach oraz zaproszonych artystów prezentując ich twórczość w Galerii Akademickiej UPH. Uczestniczy w projektach artystyczno - wystawowych Fundacji Artbarbakan oraz MCKiSZ w Warszawie. Współpracuje z WTZ Caritas Diecezji Siedleckiej prowadzi zajęcia plastyczne z osobami niepełnosprawnymi. Uczestnik, współorganizator oraz autor wystaw rysunku, grafiki i malarstwa w kraju i za granicą – m.in.: Rysunek, malarstwo Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej (1996); Galeria Abakus Warszawa Mazowieckie klimaty – Dni Mazowsza w Warszawie, Wystawa pt.: „Moje Mazowsze prac plastycznych artystów z woj. mazowieckiego: Łazienki Królewskie Stara Pomarańczarnia (2003); Malarstwo Galeria Stara Prochownia Warszawa (2008); Prezentacja w ramach publicznej obrony rozprawy doktorskiej cyklu malarskiego Światło jako jeden ze środków ekspresji w moich pejzażach. Galeria LINCOLN Politechniki Radomskiej w Radomiu (2012); Pomiędzy wystawa malarstwa w Muzeum Okręgowym w Siedlcach (2016); Wystawa malarstwa R. Szymani Lipany Słowacja (2017). (info: Łaźnia)

Co Robert Szymani napisał o swoim malarstwie?: Pejzaż interesował mnie od zawsze, wpisany w sposób naturalny w otoczenie, w którym mieszkam. Krajobraz podlaski zaprasza w dzikie zakątki, tajemnicze tereny pełne niecodziennych widoków. Najciekawszymi i zarazem najbardziej przykuwającymi moją uwagę, były okolice, w których zaznaczyła się ludzka obecność. Interesowała mnie różnobarwność i materia pól; zwłaszcza przy zachodzącym słońcu, kiedy zaostrzał się modelunek światłocieniowy. Pejzaż dysponuje najmocniejszymi kontrastami barwnymi, czerwienie sąsiadujące z nasyconą zielenią, fiolety obok żółcieni, oranże z błękitami. Natura operuje kolorami w sposób niewymuszony i hojny, podsuwając tematy do malarskich inspiracji. Wyzwala doznania czystości i harmonii.

Moje doświadczenia malarskie związane są z pejzażem, który przez pryzmat własnej wrażliwości przekształcam i syntetyzuję, aby wyrazić swoje emocje. Analizuję bogactwo form i niuansów świetlnych.

Dlatego niniejszą pracę poświęcam zagadnieniu światła, ważnej formie ekspresji w moim malarstwie, i przeprowadzam charakterystykę moich prac.

Obcowanie z naturą w sposób istotny wpływa na moje odczucia estetyczne, determinuje wypowiedź malarską, a osobiste emocje decydują o ostatecznym kształcie obrazów. Notowany pejzaż ukazuje świat takim, jakim go widzę.

Na efekt finalny niniejszego cyklu złożyły się moje własne studia nad pejzażem i dyskusje o sztuce zaistniałe w toku malarskich spotkań plenerowych. Spotkania te są dla mnie nie tylko przyczynkiem do konfrontacji własnych dokonań z pracami malarskimi innych artystów, stanowią istotne dopełnienie mej twórczości. Budują „bazę pamięci” wyglądów natury-krajobrazu.

(za: Robert Szymani)

Zapraszamy do nas: