Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: święci męczennicy Andrzej Dung-Lac, prezbiter, i Towarzysze
Dziś jest: Wtorek, 24 listopada 2020

KULTURA

Trzecia odsłona cyklu Pole sztuki!

środa, 07 października 2020 09:16 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto: Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku
Elżbieta Warchoł

Katarzyna Pietrzak - Szablon - krok po kroku. Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku zaprasza na trzecią odsłonę cyklu Pole sztuki!

To już trzecia odsłona cyklu Pole sztuki!

Katarzyna Pietrzak - Szablon - krok po kroku

Trzecia odsłona  to spotkanie warsztatowe z artystką zajmująca się szeroko pojętą grafiką warsztatową. Katarzyna Pietrzak zaprezentuje jak tworzyć szablony. Krótki film ma inspirować edukatorów, nauczycieli i instruktorów do prowadzenia ciekawych zajęć i rozwijania kreatywności podopiecznych przy użyciu prostych materiałów. Od uczestników zależeć będzie jaką treścią wypełnią swoje dzieła. W ruch pójdą farby i spraye - nie bez przyczyny kojarzone ze sztuką street-artu. Zabawa barwnymi plamami to także sposób na odrywanie zależności między kolorami. O tym jak wykorzystać filmik do celów dydaktycznych można dowiedzieć się z załączonego scenariusza.

Uzupełnieniem filmu z Weronika Elertowską jest scenariusz opracowany przez Dział Edukacji Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku - gotowy pomysł na lekcję i spotkanie warsztatowe.Zachęcamy do korzystania z naszych materiałów edukacyjnych publikowanych wraz z filmem oraz do dzielenia się rezultatem Waszych prac. Piszcie do nas na adres:

Wszystkie filmy oraz scenariusze zajęć są dostępne na naszej stronie internetowej https://www.rzezba-oronsko.pl/ oraz kanale You Tube https://www.youtube.com/user/crporonsko

------

Projekt „Pole sztuki” został zrealizowany przez Dział Edukacji Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku w ramach programu Kultura Dostępna i dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.Jest to cykl spotkań warsztatowych z artystami w nietypowej formie. Sztuka filmu staje się tu pośrednikiem między uczestnikami projektu a prowadzącymi. Artyści występujący w filmach przedstawiają typowe dla swojej pracy techniki plastyczne – od starej fotografii i grafiki, poprzez film, aż po tzw. sztukę zaangażowaną i „rzeźbę społeczną”. Przekazują swoje przemyślenia na temat roli sztuki, dają szczegółowe instrukcje do wykonywania własnych prac. Medium filmowe staje się cennym źródłem inspiracji. Każdy odcinek jest emitowany na stronie Centrum Rzeźby Polskiej w zakładce „Edukacja” wraz ze szczegółowym scenariuszem zajęć. Film i scenariusz, uzupełniając się wzajemnie, stanowią zestaw materiałów dydaktycznych do wykorzystania na zajęciach w szkole, świetlicy, spotkaniu koła zainteresowań i przy każdej innej okazji, w której jest miejsce do zgłębiania własnej kreatywności. W całym projekcie wyjątkową formułę przybrały warsztaty ze sztuki tzw. „nowych mediów”, gdzie przy użyciu komunikatora i własnych komputerów uczestnicy będą w czasie rzeczywistym tworzyć instalację audiowizualną pod okiem artystów (termin warsztatów ogłosimy już wkrótce). W założeniu projektu współpraca między sektorem kultury i sektorem oświaty pozwala na realizację wspólnych celów. Dzięki aktywności nauczycieli i prowadzących powstają prace, które stają się częścią wirtualnej kolekcji CRP.

------

Dotychczas ukazały się jeszcze dwa filmy edukacyjne:1. Piotr Piasta - Jak zrobić film dokumentalny? W pierwszym odcinku Piotr Piasta zaprasza uczestników do świata filmu. Często nie zdajemy sobie sprawy, że obecnie film można stworzyć za pomocą narzędzi  dostępnych dla każdego. Posłuchajcie wskazówek, których udziela artysta jak wykorzystać je w sposób kreatywny i ciekawy. Dowiecie się jak wybór bohatera, tematu filmu, rozwiązania techniczne na jakie się zdecydujecie wpłyną na wasza pracę oraz rezultaty. Tło tej filmowej opowieści stanowi oroński park rzeźby - ciekawy kontekst dla filmowych wyzwań. 2.Weronika Elertowska - Jak zrobić camerę obscura?W drugim odcinku z cyklu Pole sztuki  zapraszamy uczestników do zapoznania się z początkami fotografii. Camera obscura - dwa tajemnicze słowa oznaczają po łacinie "ciemną komnatę".  Taką nazwę nosi pierwowzór aparatu fotograficznego, zrobiony z prostych i dostępnych od ręki materiałów. W naszym filmie Weronika Elertowska wyjaśnia jak samemu wykonać taki aparat otworkowy i  jak wykorzystać ten eksperyment do tworzenia ciekawych fotografii.

(Paweł Czyż, Specjalista ds. Promocji Promotion Specialist)