Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: bł. Dominik Collins, męczennik
Dziś jest: Piątek, 30 października 2020

Teatr

Węgierski teatr rozbił bank na Festiwalu Gombrowiczowskim

sobota, 17 października 2020 22:42 / Autor: Michał Kaczor
fot. Teatr Radom
Michał Kaczor

Węgierski Teatr Maladype otrzymał grand prix na Festiwalu Gombrowiczowskim. Spektakl „Yvonne” był ostatnim prezentowanym na deskach radomskiego teatru.

XIV Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski miał nietypowy przebieg. Ze względu na pandemię, do Radomia nie dotarło kilka grup, a część występów przeniesiono do internetu.

- Chcę bardzo serdecznie podziękować dyrekcji, pracownikom teatru i wolontariuszom, że festiwal odbył się. Festiwal był ogromnym sukcesem i to dzięki wam Radom był kulturalną stolicą Polski, ale nie tylko Polski, bo o Festiwalu Gombrowiczowskim słychać było na całym świecie – powiedziała wiceprezydent Katarzyna Kalinowska.

 

Najwięcej nagród – w tym grand prix – otrzymał spektakl „Yvonne” węgierskiego Teatru Maladype. Werdykt jury ogłosił Jacek Wakar.

 

Reżyser Zoltán Balázs podziękował za możliwość udziału w festiwalu i pogratulował organizacji w trudnych warunkach pandemii.

- Dziękuję wam wszystkim, bo to wielki zaszczyt być tutaj. To, jak zorganizowaliście festiwal i jak oglądaliście występy z wrażliwością i uwagą, było bardzo ważne – powiedział.

 

Teatr Maladype otrzymał także nagrodę publiczności i nagrodę zespołową dla aktorów w wysokości 5 tysięcy złotych.

Nagrody w wysokości 3 tys. zł otrzymali: Łukasz Błażejewski za scenografię i kostiumy do spektaklu „Ślub” Teatru Zagłębia w Sosnowcu, Michał Lis za muzykę do tego samego spektaklu, Zygmunt Konieczny za muzykę do spektaklu „Dialogi Polskie” Teatru Bagatela w Krakowie, Urszula Grabowska za rolę w tym samym spektaklu oraz Igor Gorzkowski za reżyserię spektaklu „Opętani” Teatru Stefana Jaracza w Olsztynie.

Wyróżnienia aktorskie po 1 tys. zł otrzymali Aleksandra Bogulewska za rolę Heni w spektaklu „Pornografia” oraz Michał Węgrzyński za rolę Hipolita i Siemiana w tym samym przedstawieniu.

Jacek Wakar podkreślił, że mimo trudności udało się zrealizować ideę wolności Witolda Gombrowicza.

- Dzięki temu festiwalowi mogliśmy poczuć się wspólnotą wolnych ludzi. Witold Gombrowicz jest patronem wolnych ludzi i myślę, że tak pozostanie – powiedział.

 

- Bardzo mi ciężko powiedzieć, że festiwal jest zakończony, bo konkurs jest zakończony, ale festiwal będzie cały czas – do następnej edycji konkursowej – do następnej edycji konkursowej – powiedziała na zakończenie Małgorzata Potocka, dyrektor radomskiego teatru.

 

Dziś po raz pierwszy została przyznana nagroda Fundacji Radom Arte, zrzeszającej przedsiębiorców wspierających kulturę. Otrzymał ją Jarosław Krzyżanowski.