Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Franciszek Ksawery, prezbiter
Dziś jest: Czwartek, 03 grudnia 2020

KULTURA

Obchody jubileuszu 15-lecia MCSW Elektrownia w Radomiu

piątek, 23 października 2020 07:43 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto: MCSW Elektrownia
Elżbieta Warchoł

Wernisaż wystawy, film i koncert złożą się na obchody 15 lecia istnienia Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu. Jubileuszowe spotkanie już w czwartek, 29 października.

Program obchodów jubileuszu 15 lecia istnienia MCSW Elektrownia: godz. 15.00 - 
Otwarcie wystawy Geometria i…
z udziałem Marszałka Województwa Mazowieckiego – Adama Struzika. Udostępnienie plenerowej wystawy fotografii z 15 lat działalności instytucji, godz. 16.00
 - Sylwia Górak Aria w masce – Can’t breath.

Aria w masce – Can't breath to vocal performance na żywo wykonywany w czarnej opasce na oczach, czarnych rękawiczkach i w czarnej masce.

Zwykle wykonuję ten performance wokalny opierając się na echolokacji i czterech oktawach. Z zasłoniętymi oczami i latarką na czole poszukuję centrum akustycznego danej sali, galerii lub innego akustycznego wnętrza. Obecnie performance wykonuję dodatkowo w masce, z całą zasłoniętą twarzą, przez co jakość wokalu jest interesująca jak nigdy! Performance ma wymiar polityczny, dotyczy afery „Can't breath" w USA, a także holokaustu dokonanego na zieleni i drzewach w Polsce. Wnosi też nową jakość do kontaktów międzyludzkich naszych czasów. Znaczenie akcji jest pojemne i wielowymiarowe – filozoficznie, ekologicznie i politycznie. Czy jesteśmy zniewoleni i pozbawieni głosu, możliwości autoekspresji? Aż za bardzo! – mówi Górak o swoim działaniu.

Sylwia Górak – ur. 1979, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, dyplom z malarstwa i rysunku w zakresie performance w pracowni prof. Jarosława Kozłowskiego. Wielokrotna stypendystka m.in. Pro Helvetia w Szwajcarii, CEC ArtsLink w Nowym Jorku czy Landeshauptstadt Kulturamt w Düsseldorfie. Laureatka Biennale Sztuki Młodych Rybie Oko 5. Malarka i performerka, wokalistka, autorka Największego Zegara Słonecznego na świecie (urban-art) w Düsseldorfie. Artystka współpracuje z krajami byłej Jugosławii, gdzie uczestniczyła w ośmiu wystawach w muzeach i galeriach narodowych. Obecnie czynnie zajmuje się performansem akustycznym (dysponuje czterooktawową skalą głosu) i konceptualnym, który prezentuje na licznych festiwalach w Polsce, Austrii i Szwajcarii. W 2020 otrzymała stypendium Muzeum Susch Fundacji Grażyny Kulczyk.godz. 16.30
Projekcja filmu dokumentalnego 15 lat Elektrowni
miejsce: kino Elektrowniagodz. 17.00
Koncert zespołu Wojtek Mazolewski Quintet
miejsce: patio Elektrowni

Wojciech Mazolewski: basita, kompozytor, autor muzyki do spektakli teatralnych i filmów niszowych. Określany jest mianem współtwórcy polskiego yassu, który przybliżył muzykę jazzową szerokiej publiczności. Ze swoim kwintetem od 2011 roku przełamuje muzyczne schematy i prezentuje słuchaczom nowy sposób postrzegania muzyki jazzowej.

Twórczość kwintetu to nieoczywiste aranżacje i energetyczne połączenie tradycji z nowoczesnością, która nadaje projektowi wielopłaszczyznowy charakter. Jako pierwszy zespół jazzowy WMQ dotarł na Listę Przebojów Programu Trzeciego, a za swój premierowy album Smells Like Tape Spirit otrzymał Nagrodę Muzyczną Programu Trzeciego „Mateusze 2011”. W tym samym roku ukazała się kolejna płyta kwintetu Wojtek w Czechosłowacji, która spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem słuchaczy i szturmem zdobyła listy przebojów.

Album Polka (2014) uzyskał status Platynowej Płyty, a grupa zaprezentowała materiał na 200 koncertach, które odbyły się w 21 krajach. Światowa edycja albumu: Polka – Worldwide Deluxe Edition wydana w 2019 roku nakładem brytyjskiej wytwórni Whirlwind Recordings okazała się światowym sukcesem i zebrała rewelacyjne recenzje krytyków. Prestiżowy amerykański magazyn DownBeat uznał album za jedną z pięciu najlepszych jazzowych płyt roku. To pierwsze takie wyróżnienie przyznane polskiemu albumowi w historii ukazującego się od 1932 roku najstarszego magazynu jazzowego na świecie. Angielski portal Kind of Jazz uznał album za kandydata do tytułu „Płyta roku”, a amerykański portal All About Jazz dostrzegł w płycie znamiona geniuszu. Concerto Magazine, największy jazzowy magazyn w Austrii napisał: „Po odejściu Tomasza Stańki Polska potrzebuje nowego światła jazzu. Po wysłuchaniu Polki zaczyna błyszczeć autorytet basisty Wojtka Mazolewskiego.”

W 2017 utwór Theme de YoYo z singla London (wydany przez Lanquidity Records) został wybrany przez legendę brytyjskiego radia BBC, Gillesa Petersona do pięćdziesiątki najlepszych utworów roku. Komeda (2019) to specjalny projekt koncertowy poświęcony twórczości Krzysztofa Komedy, najsłynniejszego polskiego muzyka jazzowego, pianisty i kompozytora. Impulsem do nagrania kolejnego albumu kwintetu When Angels Fall był koncert w Londynie podczas prestiżowej serii „Church of Sound”, gdzie zespół zaprezentował prócz autorskich kompozycji projekt „Polish Jazz” poświęcony legendom polskiego jazzu.

Inspiracją do nagrania materiału były także filmy wybitnych reżyserów: Romana Polańskiego (Rosemar’s Baby, Nóż w wodzie), czy Jerzego Skolimowskiego (Bariera), do których Komeda skomponował muzykę. Płyta When Angels Fall to autorskie aranżacje przedstawione w charakterystycznym dla kwintetu współczesnym ujęciu, uzupełnione o elementy własnej wrażliwości i połączonych doświadczeń.

Skład zespołu:
 Oskar Török – trąbka
Marek Pospieszalski – saksofon
Joanna Duda – instrumenty klawiszowe
Jakub Janicki – perkusja
Wojtek Mazolewski – kontrabas

godz. 17.45- 
Pokaz filmu Dyrygent, reż. Andrzej Wajda, Polska 1979, 97’, 
miejsce: kino Elektrownia

Młoda skrzypaczka Marta (Krystyna Janda) w trakcie pobytu w Nowym Jorku poznaje słynnego dyrygenta Johna Lasockiego (John Gielgud), którego przed laty łączyła wielka miłość z jej matką. Pod wpływem tego spotkania w Lasockim odżywają wspomnienia dawnego uczucia. Postanawia przyjechać do Polski, by w rodzinnym mieście Marty poprowadzić wykonanie V symfonii Beethovena. Mąż Marty – Adam (Andrzej Seweryn), będący dyrygentem miejscowej orkiestry, początkowo widzi w wizycie wielkiego mistrza szansę dla siebie, ale dostrzegając fascynację, jaką Lasocki budzi w Marcie, zaczyna być zazdrosny. Pokaz z odnowionej cyfrowo kopii. Część zdjęć do filmu realizowana była w Radomiu.Częścią obchodów jubileuszu będą również: publiczne udostępnienie rzeźby "Oedipus Rex" Krzysztofa M. Bednarskiego oraz prezentacja wydawnictw okolicznościowych.Cena biletu na koncert - 5 złCena biletu na seans filmu "Dyrygent" - 5 zł Na pozostałe wydarzenia wstęp wolny!

Z uwagi na reżim sanitarny obowiązuje wcześniejsza rejestracja. Zgłoszenia przyjmowane są do 26 października pod adresem: . Osoby, które zgłoszą swoje uczestnictwo i otrzymają potwierdzenie rezerwacji miejsca, mogą kupić bilety na koncert i film w dniu obchodów jubileuszu.