Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: bł. Piotr Jerzy Frassati
Dziś jest: Poniedziałek, 04 lipca 2022

KULTURA

Konkurs Kozienickiego Domu Kultury dla pisarzy z całego kraju

wtorek, 12 kwietnia 2022 08:43 / Autor: Kamil Zapora
foto:pixabay/Sponchia
Kamil Zapora

Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka ogłosił jubileuszową, dwudziestą edycję Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Marii Komornickiej. Na poetów i prozaików z całego kraju czekają atrakcyjne nagrody finansowe. Zgłoszenia przyjmowane będą do 30 czerwca.

Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Marii Komornickiej to jedno z najważniejszych i najbardziej prestiżowych przedsięwzięć realizowanych przez Kozienicki Dom Kultury w ciągu roku. Każdego roku bierze w nim udział kilkuset poetów i prozaików z całej Polski. Cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem ze strony literatów. Historia tego konkursu sięga 2003 roku i przybliża ją dyrektor KDK Elwira Kozłowska:

Konkurs ma charakter ogólnopolski (nie obejmuje Polonii), a jego uczestnikami mogą być osoby, które ukończyły 15 lat. Prace będą oceniane w dwóch kategoriach wiekowych: 15-18 lat i osoby dorosłe oraz dwóch kategoriach konkursowych: poezja i proza. Każdy uczestnik może zgłosić do konkursu trzy wierze i / lub jedno krótkie opowiadanie, liczące do trzech stron formatu A4. W jednym i drugim przypadku wybór tematyki jest dowolny. Należy pamiętać, że nie można zgłaszać prac wcześniej publikowanych, także w formie e-booków oraz tekstów wcześniej nagradzanych w innych konkursach.

Nadsyłane prace (wydruk, cztery egzemplarze) powinny być opatrzone godłem oraz informacją o kategorii wiekowej. Do prac należy dołączyć oświadczenie, które znajduje się na stronie Kozienickiego Domu Kultury.

Zgłoszenia będą przyjmowane do 30 czerwca, na adres: Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka, ul. Warszawska 29, 26-900 Kozienice z dopiskiem „Konkurs Literacki”.

Czekają nagrody finansowe

Jak co roku, organizator przewiduje nagrody finansowe dla najlepszych autorów. W kategorii młodzież pierwsze miejsce premiowane jest kwotą 300 zł, drugie – 200 zł, a trzecie – 100 zł. Regulamin dopuszcza też przyznanie trzech wyróżnień po 50 zł każde.

Wśród osób dorosłych stawki te prezentują się następująco: pierwsze miejsce – 700 zł, drugie – 500 zł, trzecie – 300 zł i maksymalnie trzy wyróżnienia po 100 zł każde.

Wyniki poznamy 27 października. Tego dnia, z okazji jubileuszowej edycji konkursu, planowane jest uroczyste podsumowanie konkursu.

– W trakcie wydarzenia wysłuchamy m.in. krótkiego wykładu na temat patronki konkursu, a także koncertu zespołu Piramidy. Ponadto już pracujemy nad publikacją, w której znajdą się teksty nagrodzone w trakcie pięciu ostatnich edycji konkursu. Serdecznie zachęcam do udziału i już dziś zapraszam na uroczystości jubileuszowe – dodaje Elwira Kozłowska.