Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Zygmunt, król i męczennik
Dziś jest: Czwartek, 02 maja 2024

KULTURA

Tak wiele się wydarzyło. Jaki to był rok?

piątek, 30 grudnia 2022 21:21 / Autor: Elżbieta Warchoł
Radio Plus Radom
Elżbieta Warchoł

Po miesiącach pandemii wróciły spotkania i wydarzenia w placówkach radomskiej kultury. Wypełniły się muzea, biblioteki i galerie. Spróbujemy prześledzić wydarzenia, które odbyły się w mijającym 2022 roku. To wybór bardzo fragmentaryczny i subiektywny, ponieważ tak wiele się wydarzyło. Każdy z odbiorców radomskiej kultury z pewnością sam może wskazać zupełnie inne, ważne, znaczące wydarzenia. Tak wiele się przecież wydarzyło... 

W 2022 roku 100 lecie istnienia obchodziła Miejska Biblioteka Publiczna w Radomiu. Na podsumowanie jubileuszu, w grudniu br. ukazała się obszerna monografia, która przybliża tworzących ją ludzi i najważniejsze wydarzenia. Od lutego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomiu można wymienić starą kartę biblioteczną na Radomską Kartę Kulturalną. Nowa nazwa oraz wzór karty zostały wybrane przez czytelników. Pretekstem do wprowadzenia karty było 100-lecie istnienia radomskiej biblioteki.

13 sierpnia br. otwarte zostało Muzeum Historii Radomia. To nowoczesna placówka w zabytkowych kamienicach domu Gąski i Esterki, która przypomina najważniejsze wydarzenia z historii Radomia od IX wieku do 1945 roku.

W październiku odbył się XV Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski. Była okazja, by w Teatrze Powszechnym w Radomiu zobaczyć realizacje sztuk Gombrowicza z całej Polski, m.in. w reżyserii Kingi Dębskiej, Mikołaja Grabowskiego, Andrzeja Seweryna, ale również by spojrzeć na twórczość autora w interpretacji Teatru Buenos Aires z Argentyny oraz Simul Theatre z Tokio w Japonii. Grand Prix tegorocznej edycji festiwalu zdobył Teatr Ludowy z Krakowa.

Aleksandra Lipczak z Krakowa została laureatką przyznanej po raz szósty Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Pisarka została nagrodzona za opowieść o kraju, w którym wspólnie żyli muzułmanie, Żydzi i chrześcijanie pt. "Lajla znaczy noc". To reportersko-eseistyczna opowieść o Półwyspie Iberyjskim w czasach panowania Arabów, z odniesieniami do współczesnej sytuacji w Europie.

35 lecie działalności świętował w tym roku Klub Środowisk Twórczych Łaźnia i Galeria, który słynie z licznych wystaw, spotkań literackich, koncertów oraz Festiwalu Jazzowego.

W maju 35 lecie działalności teatralnej i organizatorskiej obchodziła Izabella Mosańska- Surma. Obecnie prowadzi Teatr Proscenium przy Radomskiej Orkiestrze Kameralnej, reżyseruje, organizuje koncerty zaduszkowe. Ale teatr to tylko jedna z jej wielu pasji. Pani Izabella pisze wiersze, fotografuje, haftuje.

Od lutego w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu można było zwiedzać wystawę pt: Ostra sztuka. Gotyk na ziemi radomskiej, w listopadzie otwarta została wystawa pt: Grupa Dziesięciu (1932 - 1939). Zrzeszenie krakowskich artystów. W grudniu władze samorządowe woj. mazowieckiego kupiły dwie kamienice Rynek 16 i Rwańska 1 docelowo z przeznaczeniem dla radomskiego muzeum.

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia uczciło 100 rocznicę urodzin Wojciecha Fangora znakomitą wystawą pt: Dzisiaj są moje urodziny. Wystawę można jeszcze oglądać do 15 lutego. Placówka stawia na edukację artystyczną. Zorganizowała warsztaty rodzinne oraz dla dzieci. Odbyło się szereg wystaw i wydarzeń artystycznych. 

We wrześniu 15 lecie istnienia świętowała Radomska Orkiestra Kameralna. Orkiestra może się nie tylko poszczycić znakomitymi koncertami, na które co miesiąc zaprasza melomanów, organizuje także koncerty edukacyjne dla dzieci. Na swoim koncie radomscy muzycy maję koncerty w kraju i zagranicą. Nagrali też kolejną płytę pt: HOPE, która zawiera kompozycje angielskiego muzyka Harveya Hope'a.

Ośrodek Kultury i Sztuki Resursa Obywatelska po raz 15 zorganizował festyn historyczny Uliczka tradycji. Towarzyszyło mu hasło: Na progu wolności. Resursa zorganizowała też w kwietniu sentymentalną podróż szlakiem najsłynniejszych radomskich zakładów przemysłowych, czyli Anima Urbis. Paweł Puton, na co dzień pracownik Resursy, regionalista został laureatem tegorocznej Nagrody im. św. Kazimierza. Uroczystość odbyła się w ramach święta patrona Radomia św. Kazimierza, czyli Kazików.

Po raz trzeci w 2022 roku odbyła się Ulica Teatralna, mogliśmy podziwiać dwa teatry uliczne: Teatr AKT ze sztuką In Blue oraz Teatr Pantomimy MIMO z przedstawieniem Piękne Nic.

Wiele się działo w mijającym roku w Muzeum Wsi Radomskiej. Były wystawy, koncerty, plenerowe lekcje historii, święto plonów, festiwal ziemniaka, sobótki, znane i lubiane przez turystów imprezy oraz zupełnie nowe wydarzenia. We wrześniu odbyło się otwarcie po generalnym remoncie Muzeum Oskara Kolberga w Przysusze, uczczono także 30 rocznicę włączenia placówki w strukturę Muzeum Wsi Radomskiej.

Dużo dzieje się w Kamienicy Deskurów. To nie tylko wystawy jak np.: Skąd się to wzięło? czy aktualnie czynna wystawa szopek bożonarodzeniowych z całego świata pt: (Nie)oczywiste szopki. Kamienica była miejscem spotkania ze znakomitym artystą fotografikiem Tomaszem Sikorą, odbywają się tu spotkania, liczne warsztaty, zajęcia dla dzieci i całych rodzin.  

Od roku ( 29 grudnia 2021 r. ) w Radomiu działa fotoplastykon w Parku im. T. Kościuszki. Można w nim oglądać różne wystawy oraz w atrakcyjny sposób poznawać historię Radomia. Fotoplastykon jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz dla małych dzieci, ma 5 par okularów. Wystawy są zmieniane co miesiąc. Fotoplastykon jest czynny przez całą dobę.