Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Zyta, dziewica
Dziś jest: Sobota, 27 kwietnia 2024

KULTURA

Kajko i Kokosz-komiksowa archeologia. Nowa wystawa w radomskim muzeum

wtorek, 07 lutego 2023 13:41 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto: Muzeum im. Jacka Malczewskiego
Elżbieta Warchoł

Wystawę pt: Kajko i Kokosz - komiksowa archeologia będzie można od piątku, 10 lutego 2023 roku oglądać w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Wernisaż o godz. 12. Wystawa potrwa do 30 czerwca 2023 roku.

Ponad 50 lat temu, 10 sierpnia 1972 roku, na łamach lokalnej popołudniówki „Wieczór Wybrzeża” rozpoczęła się publikacja nowego komiksu Janusza Christy. Wkrótce Kajko i Kokosz trafili na łamy gazety „Świat Młodych”, magazynu „Relax” oraz do wydań albumowych. Cała Polska poznała i pokochała twórczość Janusza Christy-mówi Daniel Adamczyk z Muzeum im. Jacka Malczewakiego w Radomiu.

Wystawa „Kajko i Kokosz – komiksowa archeologia” została przygotowana przez „Grodzisko” w Sopocie, oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku w 2014 roku. Po raz pierwszy w historii polskiego muzealnictwa połączyła archeologię z komiksem, porównując dwa światy znalezisk archeologicznych oraz podobnych zabytków wykorzystanych na kadrach komiksów Janusza Christy. Tego typu wystawa była i jest nietypowa, dlatego wśród „konserwatywnego grona muzealników-archeologów” pomysł nie wzbudził szczególnego zachwytu, przeciwnie niż wśród miłośników polskiego komiksu-mówi Daniel Adamczyk z Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

W gablotach znalazły się bezcenne eksponaty archeologiczne, a na planszach równie bezcenne poczucie humoru i przygoda. Wystawę oprócz pracowników Muzeum Archeologicznego w Gdańsku tworzyli Wojciech Łowicki, znany promotor komiksu w Polsce, Paulina Christa, wnuczka oraz dziedziczka artysty oraz pasjonaci twórczości Janusza Christy działający w ramach bloga „ Na plasterki‼!”.

Janusz Christa, Mistrz Polskiego Komiksu, przez lata zapraszał w świat słowiańskich wojów i starożytnych czasów na polskich ziemiach, wspaniale łączył historię naszej ojczyzny, wierzenia jej ludów, zwyczaje, ubiór czy architekturę z przygodami towarzyszącymi postaciom z komiksów. Do zabawy w odkrywanie świata Kajka i Kokosza oraz podróży w czasie do krainy Słowian chcemy zaprosić nie tylko  poprzez wystawę prezentującą cenne i wyjątkowe zabytki, pochodzące ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Wystawa ma, zgodnie z klasyczną doktryną dobrego komiksu, bawiąc – uczyć. Anegdota przewijać ma się tutaj z wiedzą historyczną, najzabawniejsze sceny z komiksów z opisem prawdziwych wydarzeń, jakie rozegrały się dawno temu na ziemiach naszego kraju. Przeznaczona jest dla przedstawicieli wszystkich pokoleń, bez wyjątku. Z jednej strony ma charakter edukacyjny, a z drugiej, poprzez swój wymiar sentymentalny, zainteresuje dorosłych widzów – tych, których komiks ten bawił i uczył przed laty-zapewnia Daniel Adamczyk.

Materiały archeologiczne, które zobaczymy na wystawie pochodzą z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku oraz Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Wystawa została uzupełniona  archiwalnymi komiksami z prywatnych zbiorów Grzegorza Wójcika, Sławomira Zawadzkiego i Mariusza Króla oraz rekonstrukcjami ubioru średniowiecznego wykonanymi przez Monikę Kępkę. Fragmenty komiksów zostały wykorzystane do celów wystawienniczych za zgodą wydawnictwa Egmont.