Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Joanna Beretta Molla
Dziś jest: Niedziela, 28 kwietnia 2024

KULTURA

Spotkanie ze sztuką. Klub Młodych Odkrywców Sztuki

środa, 15 marca 2023 15:53 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto: Muzeum im. Jacka Malczewskiego
Elżbieta Warchoł

Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu zaprasza na kolejne z cyklu spotkań Klubu Młodych Odkrywców Sztuki. Tematem przewodnim wydarzenia będzie abstrakcja geometryczna Pieta Mondriana. Spotkanie odbędzie się w niedzielę, 26 marca 2023 roku. Początek o godz. 12.00. Zapisy pod numerem tel.: 48 362 56 94. Na zajęcia zapraszane są dzieci z opiekunami.

Piet Mondrian – malarz holenderski, współzałożyciel grupy artystycznej De Stijl, uważany za jednego z prekursorów abstrakcjonizmu-mówi Daniel Adamczyk, specjalista ds. promocji, reklamy i PR Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Twórca neoplastycyzmu – jednego z najwcześniejszych kierunków postulujących w malarstwie abstrakcję geometryczną, charakteryzującego się użyciem linii pionowych i poziomych, które nachodząc na siebie, dzieliły płaszczyzny na kwadraty i prostokąty, oraz stosowaniem trzech barw podstawowych (żółtej, niebieskiej i czerwonej) i trzech tzw. nie-kolorów (czerni, bieli i szarości). Wywarł wpływ na rozwój abstrakcji w malarstwie i na architekturę XX w.-dodaje Daniel Adamczyk z muzeum.

„Klub Młodych Odkrywców Sztuki” to cykl zajęć polegających na zapoznaniu młodych ludzi oraz ich opiekunów z najbardziej znanymi zjawiskami, sylwetkami twórców i trendami z historii sztuki. Zajęcia są skonstruowane w taki sposób, że każde z nich jest poprzedzone prezentacją i wykładem na temat danego zjawiska w sztuce, następnie uczestnicy zajęć wykonują prace plastyczne związane tematycznie z wykładem. Nie stawiamy limitów wiekowych, w warsztatach biorą udział zarówno małe dzieci, jak nastolatki i ich dorośli opiekunowie. Zajęcia poszerzają horyzonty i uzupełniają wiedzę przekazywana na zajęciach szkolnych: nasza oferta obejmuje prezentacje sylwetek znanych na całym świecie twórców, takich jak choćby Andy Warchol, Pablo Picasso, Auguste Renoir, jak i polskich wybitnych malarzy: np. Józefa Chełmońskiego, Wojciecha Fangora i wielu innych. Prezentujemy tak różnorodne zjawiska w sztuce jak japońska sztuka malowania tuszem, sztuka Starożytnego Egiptu, sztuka malowania porcelany itp.-wyjaśnia Daniel Adamczyk, specjalista ds. promocji, reklamy i PR.