Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Barbara, dziewica i męczennica
Dziś jest: Poniedziałek, 04 grudnia 2023

KULTURA

Czytanie dramatu Jarosława Mikołajewskiego Boska komedia/ Komedia polska

poniedziałek, 20 listopada 2023 09:13 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto: Stanisław Kroszczyński.
Elżbieta Warchoł

Czytanie performatywne dramatu Jarosława Mikołajewskiego pt: Boska komedia/ Komedia polska odbędzie się we wtorek, 21 listopada 2023 roku  Teatrze Powszechnym w Radomiu na Scenie Kameralnej. Początek o godz. 18.

We wtorek, 21 listopada br. w Teatrze Powszechnym im. Jana Kochanowskiego w Radomiu odbędzie się czytanie performatywne dramatu Jarosława Mikołajewskiego Boska komedia/ Komedia polska w reżyserii Michała Zdunika. Po czytaniu odbędzie się rozmowa z artystami. W swoim utworze Mikołajewski sięga do Boskiej komedii Dante Alighieri, by zestawić podróż po zaświatach z historiami mitycznych bohaterów skazanych na tragiczny finał i losami uchodźców szukających schronienia w Europie. Zestawienie to tworzy wyjątkowo przejmujący tekst.

Jedną z tajemnic arcydzieł jest to, że przykleja się do nich nasza rzeczywistość. I tak, ledwie Dante napisał o zagubieniu w ciemnej dziczy, oto bohaterem sceny staje się zagubiony w lesie na polsko-białoruskiej granicy Jemeńczyk. Dopiero co Mickiewicz wspomniał o wozie, który „nurza się w zieloność”, już jesteśmy świadkami tzw. pushbacków czy wywózek dokonywanych przez wozy wojskowe. Ulissesem jest Erytrejczyk na łódce zawieszonej pomiędzy Libią a Lampedusą, Świętą Rodziną z Dzieciątkiem – para Syryjczyków szukających grobu dla dziecka, które umarło na morzu. O aktualności „Boskiej Komedii” i mitologii, o epickim wymiarze indywidualnych tragedii – o tym chce być ten dramat - napisał Jarosław Mikołajewski.

Jarosław Mikołajewski (ur. 1960 r.) – poeta, pisarz, reporter, publicysta związany z m.in. , autor tekstów teatralnych, tłumacz, wybitny znawca włoskiej kultury.
Za przekład Boskiej Komedii został wyróżniony przez Towarzystwo Dantego Alighieri złotym medalem pierwszej kategorii. Laureat licznych nagród literackich i artystycznych.

Michał Zdunik (ur. 1990) – dramatopisarz, reżyser, eseista, kompozytor muzyki teatralnej. Tekst czytać będą: Izabela Brejtkop, Katarzyna Dorosińska, Milena Jóźwiak, Iwona Pieniążek, Alan Bochnak, Przemysław Bosek i Jarosław Rabenda.

Wstęp 1 zł. Partnerem wydarzenia jest Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

A. Kosztowniak pod info