Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Barbara, dziewica i męczennica
Dziś jest: Poniedziałek, 04 grudnia 2023

KULTURA

Piosenka żeglarska porwała do zabawy

poniedziałek, 20 listopada 2023 12:19 / Autor: Monika Nowakowska
foto: fb/Katarzyna Kalinowska
Monika Nowakowska

W Radomiu odbyły się 43. Ogólnopolskie Spotkania z Piosenką Żeglarską „Rafa”. Festiwal rozpoczęła wiceprezydent Radomia Katarzyna Kalinowska. Następnie licznie zgromadzoną publiczność bawił radomski szantowy zespół „Kliper”.

Zespół muzyki szanty „Kliper” gra nieprzerwanie od 1997 roku, prezentując repertuar od skocznej piosenki żeglarskiej po szantę klasyczną. Zdobywa liczne nagrody i wyróżnienia. W 2002 roku ukazała się pierwsza płyta zespołu Kliper – „Szanty klasyczne”, która cieszyła się dużą popularnością wśród słuchaczy i zdobyła uznanie krytyków. W lipcu 2011 roku ukazała się druga płyta zespołu pt. „Zapomniany powrót”. W roku 2022 podczas 42. Ogólnopolskich Spotkań z Piosenką Żeglarską RAFA zespół obchodził jubileusz 25-lecia. Podczas tegorocznej „Rafy” zagrał w składzie: Piotr Ziarkowski, Rafał Błędowski, Mikołaj Firlet, Maciej Falkiewicz oraz Mikołaj Ganabisiński. Gościnnie na skrzypcach zagrała Eliza Prokop – Perzyńska.

Kolejny artystą był Roman Tkaczyk - muzyk, gitarzysta, kompozytor. Od urodzenia związany z sercem Mazur, malowniczym miasteczkiem Mikołajki. Roman Tkaczyk jest Laureat Ogólnopolskich Spotkań z Piosenką Żeglarską „RAFA” – 2018 r. Swoją debiutancką płytę pt. „Wielkie podróże” wydał w roku 2019.

I na finał zespół „Cztery Refy”. Zespół Cztery Refy gra od 1985 r i wywodzi się z istniejącego w latach 70-tych XX-ego stulecia łódzkiego zespołu „Refpatent”. W repertuarze liczącym ponad 250 utworów znajdują się: szanty, pieśni morskie, pieśni wielorybnicze, ballady rybackie, pieśni o bitwach morskich oraz muzyka instrumentalna oparta na folklorze irlandzkim, szkockim, angielskim i bretońskim, która kiedyś była grana na pokładach wielkich żaglowców. „Cztery Refy” występują od wielu lat na prawie wszystkich festiwalach i przeglądach piosenki żeglarskiej w Polsce. Są również znani za granicą, występowali w większości „morskich” krajów Europy oraz w USA. Zespół udokumentował swój dorobek, nagrywając większość repertuaru na piętnastu płytach CD. Grupa wystąpiła w składzie: Marcin Bednarczyk z Radomia, Izabela Puklewicz – Łuczak, Maciej Łuczak, Zbigniew Zakrzewski, Wiktor Bartczak i Jerzy Ozaist. Gościnnie na basie zagrał Mikołaj Ganabisiński.

Na koniec Rafał Błędowski – dyrektor Festiwalu „Rafa” zaprosił wszystkich wykonawców do wspólnego utworu.

Koncert prowadzili: Sylwia Pysiak i kapitan Grey, czyli Adrian Szary.

Patronat nad imprezą objęło Radio Plus Radom.

A. Kosztowniak pod info