Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: św. Maria Katarzyna Drexel, dziewica
Dziś jest: Niedziela, 03 marca 2024

KULTURA

Rzeźby Jana Marka Celucha

czwartek, 30 listopada 2023 09:50 / Autor: Elżbieta Warchoł
Radio Plus Radom
Elżbieta Warchoł

Wernisaż wystawy rzeźb Jana Marka Celucha pt: Drzewotwór odbędzie się w piątek, 1 grudnia 2023 roku w Filii nr 6 MBP w Radomiu. Początek o godz. 18.

 

Jan Marek Celuch zaprezentuje swoje rzeźby na nowej wystawie w Filii nr 6 MBP przy ul. Kusocińskiego 13  Radomiu. Wernisaż 1 grudnia 2023 roku o godz. 18. Uzupełnieniem ekspozycji będą fotografie przedstawiające inne prace artysty.

Jan Marek Celuch urodził się 4 stycznia 1947 r. w miejscowości Boiska Kolonia blisko Solca nad Wisłą. Ukończył liceum w Solcu a następnie studiował 2 lata na warszawskim SGPiS, potem przeniósł się na polonistykę do Lublina na UMCS. Do rodzinnego domu w Boiskach powrócił w 1991 roku po śmierci ojca aby zaopiekować się matką, zająć się 3 hektarowym sadem a także oddać się pasji rzeźbienia. Swoją przygodę z twórczością rzeźbiarską rozpoczął jeszcze w latach siedemdziesiątych gdy jako mieszkaniec Puław przedstawił oryginalne rzeźbione szachy nawiązujące do tradycji góralskiej z szachownicą tworzącą dach bacówki. Miał indywidualne wystawy swoich prac w Lipsku, Ostrowcu, Puławach i Lublinie. Jego prace wystawiane były również w Niemczech, Anglii a także Kanadzie. Artystyczna forma wypowiedzi rzeźbiarza jest różnorodna i wszechstronna. Podstawowym materiałem do pracy twórczej jest drewno. Tworzy pojedyncze rzeźby figuralne, sceny rodzajowe, płaskorzeźby oraz przedmioty sztuki użytkowej.

Jego pracownia niepodobna jest do warsztatu rzeźbiarza ludowego. Nie pracuje jak większość z nich siekierką, ale używa pilarek, strugarek, dłuta oraz nożyków. Tematy prac czerpie z literatury, historii, filozofii a także z życia oraz wyobraźni. Jego marzeniem jest stworzenie własnej galerii rzeźby w odziedziczonym po ojcu starym, zabytkowym wiatraku bez skrzydeł, stojącym w wąwozie w Boiskach.