Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Leon IX, papież
Dziś jest: Piątek, 19 kwietnia 2024

KULTURA

Wydarzenia w radomskim muzeum

czwartek, 07 grudnia 2023 15:18 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto: Muzeum im. Jacka Malczewskiego
Elżbieta Warchoł

Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu organizuje w niedzielę, 10 grudnia 2023 roku dwa wydarzenia.

Warsztaty Muzealne w Muzeum Historii Radomia na temat: RADOM W OKRESIE ŚREDNIOWIECZA rozpoczną się o godz. 12:00. Podczas warsztatów będzie można się dowiedzieć: Jakich czasów sięgają początki Radomia? Kiedy powstał zamek i jak wyglądał? Co wytwarzano w tamtych czasach? O tych i o wielu innych ciekawostkach związanych z historią naszego miasta opowie Paweł Janus. A wszystko to w otoczeniu eksponatów i multimediów Muzeum Historii Radomia. Na spotkaniu będą omawiane początki naszego miasta czyli pierwsze osady sytuowane nad rzeką Mleczną sięgające około IX w. Omówione zostanie powstanie grodu obronnego i jego znaczenie. Następnym aspektem będzie przeniesienie starego Radomia i lokacja nowego miasta na obecne tereny i prawo magdeburskie. Budowa zamku, kościoła farnego , murów obronnych o to kwestie , których z pewnością nie można pominąć. Powstanie pierwszych cechów rzemieślniczych , handel to tematy , które również będą poruszone.

A na koniec warsztatów KONKURS! Dla najuważniejszych uczestników przewidziane są nagrody! Warsztaty połączone ze zwiedzaniem wystawy – cena: 15 zł. Prowadzący: Paweł Janus

 Finisaż oraz wydarzenie towarzyszące wystawie: "KWIATY WIŚNI - SAMURAJE" rozpocznie się o godz. 16:00 w Muzeum im. Jacka Malczewskiego. Kaidan - japońskie opowieści grozy (spotkanie od 15 roku życia!!!). Bilet w ramach wejścia na wystawę Kwiaty wiśni - Samuraje 12 zł - normalny, 10 zł – ulgowy

To już ostatnie spotkanie z wystawą Kwiaty wiśni - Samuraje, dlatego zapraszamy do odwiedzenia ekspozycji. Opowieści grozy stanowią nieodłączony element dzieciństwa kultury Japonii. Posłuchamy niesamowitych opowieści o zjawiskach nadprzyrodzonych, zjawach, demonach i upiorach. Opowieści ze światów nierzeczywistych przyniosą oprócz dreszczyku emocji refleksje nad ludzkim życiem, śmiercią i duchowością. Dadzą nam też do myślenia o potędze natury.

Opowieści japońskie zaprezentują opowiadacze z grupy "Baśnie z sześciu stron świata": Agata Dzik, Bartłomiej Kopiński i Dariusz Wróbel. Z żywym słowem mają do czynienia od dawna – w najróżniejszej formie. Ci wytrwali gawędziarze prezentowali już między innymi słowiańskie mity i legendy, budzili grozę japońskimi opowieściami kajdan i spędzali sen z powiek słuchaczy zgromadzonych na Nocy Opowieści zorganizowanej podczas Festiwalu Opowieści w Radomiu. Znają baśnie, mity, legendy i historie ze wszystkich stron świata.
oraz Ewa Nowakowska, która zaprezentuje dzieje Kuchisake "Dziewczyna z nożyczkami".