Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Leon IX, papież
Dziś jest: Piątek, 19 kwietnia 2024

KULTURA

Czytamy Gombrowicza

piątek, 08 grudnia 2023 22:13 / Autor: Elżbieta Warchoł
Radio Plus Radom
Elżbieta Warchoł

Czytanie Gombrowicza organizuje w poniedziałek, 11 grudnia 2023 roku Teatr Powszechny w Radomiu. Czytanie tekstów Gombrowicza jest organizowane w ramach obchodów 30 lecia  Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego. 11 grudnia 2023 roku aktorzy radomskiego teatru zaprezentują na Scenie Kotłownia fragmenty scenariusza sztuki teatralnej pt: Błądzenie Jerzego Jarockiego, która została zrealizowana w Teatrze Narodowym w Warszawie. Początek o godz. 18. Wstęp 1 zł.

Gombrowicza fragmenty wybrane przez Mariusza Bonaszewskiego, to sceniczna opowieść o Witoldzie Gombrowiczu, w której Jerzy Jarocki śledzi nie tyle jego życiorys, ile duchową biografię. W wybranych przez siebie utworach szuka śladów Gombrowiczowskich zmagań z własną tożsamością; czasem śmiesznych, a czasem dramatycznych walk o godne miejsce własnego „ja” pomiędzy ludźmi.
W czytaniu usłyszymy fragmenty utworów Witolda Gombrowicza, m. in. „Dziewictwa”; „Ferdydurke”; „Iwony, księżniczki Burgunda”, ale nie tylko.

W czytaniu udział wezmą: Milena Jóźwiak, Iwona Pieniążek, Mariusz Bonaszewski, Przemysław Bosek, Marek Braun, Mateusz Paluch, Jarosław Rabenda, Michał Węgrzyński.Reżyseria: Mariusz Bonaszewski.

Mariusz Bonaszewski - Aktor teatralny, filmowy, telewizyjny. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Po studiach na wiele lat związał się z warszawskim Teatrem Dramatycznym, gdzie zagrał wiele znaczących ról, między innymi przełomową dla swojej drogi zawodowej kreację Konstantego Trieplewa w „Mewie” Antoniego Czechowa w reżyserii Andrzeja Domalika (1991). Współpracował ze znakomitymi polskimi twórcami, m. in. Jerzym Grzegorzewskim, Maciejem Prusem, Piotrem Cieplakiem, Janem Jakubem Kolskim. Jego pierwszą rolą u Krzysztofa Warlikowskiego był Orestes w „Elektrze” z 1997 roku. W 2017 roku został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi za zasługi na rzecz rozwoju kultury i osiągnięcia artystyczne. Od 2020 r. jest aktorem Teatru Nowego w Warszawie. www.nowyteatr.org.pl

Po czytaniu rozmowa z reżyserem oraz aktorami o tekście i nie tylko. Bilety do nabycia w kasie Teatru, na stronie www oraz przed wydarzeniem.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Gminy Miasta Radom.