Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Jerzy, męczennik
Dziś jest: Środa, 24 kwietnia 2024

KULTURA

Wystawa prac Krzysztofa Mańczyńskiego

wtorek, 12 grudnia 2023 11:06 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto: MCSW Elektrownia
Elżbieta Warchoł

Wernisaż wystawy prac Krzysztofa Mańczyńskiego odbędzie się w czwartek, 14 grudnia 2023 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomiu, przy ul. Piłsudskiego 12. Początek o godz. 18. Wystawa będzie czynna do 17 stycznia 2024 r.

Na wystawie w radomskiej bibliotece będzie można zobaczyć kilkadziesiąt prac, wykonanych w różnych okresach twórczości jednego z najwybitniejszych artystów radomskich jakim jest Krzysztof Mańczyński.

"Zawsze ceniony, a jednak chyba wciąż niedoceniony. Tak odrębny wśród polskich malarzy współczesnych. Być może data urodzenia - 8 kwietnia 1940 roku (w Radomiu) - w czasie okupacji, kiedy istniejący dotąd świat jego środowiska (drobne ziemiaństwo, handel), kończył się - wyjaśnia, skąd tak silne emocje i - jednocześnie - umiejętność patrzenia z dystansem. Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu kilkakrotnie organizowało jego wystawy indywidualne. W 2015, roku 75. urodzin Krzysztofa Mańczyńskiego, zorganizowało kolejną wystawę, przypomniało obrazy i rysunki ze swojej dużej kolekcji, które w ostatnich latach nie były pokazywane na wystawach tematycznych. Wspominam o tej wystawie, bo rozmowy na niej potwierdziły, jak wiele jest osób świadomych wartości jego malarstwa, jak różne to osoby, dla których jego malarstwo jest drogą w świat czystej sztuki."

źródło: Romuald K. Bochyński/Krzysztof Mańczyński, malarstwo i rysunek 1968-2018. 50 lat pracy twórczej.