Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: Najświętsza Maryja Panna Wspomożycielka Wiernych
Dziś jest: Piątek, 24 maja 2024

KULTURA

Niedziela w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu

środa, 17 stycznia 2024 11:27 / Autor: Elżbieta Warchoł
Radio Plus Radom
Elżbieta Warchoł

Oprowadzania kuratorskiego po wystawie pt: Polscy monachijczycy organziuje w niedzielę, 21 stycznia 2024 roku Muzuem im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Początek o godz. 12.

Wystawa pt: Polscy monachijczycy prezentuje malarstwo polskich artystów z kolekcji Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki im. B. G. Woźnickiego.
Mianem „szkoły monachijskiej” określano w dziejach sztuki polskiej artystów, którzy podjęli, bądź kontynuowali edukację w stolicy Bawarii - mówi Daniel Adamczyk z muzeum .
Polscy studenci nie tworzyli jednolitej grupy artystycznej, podporządkowanej konkretnym regułom twórczym. Ich wyróżnikiem była narodowość oraz swoista „nuta polskości”, która ujawniała się w każdym z przedstawionych tematów w obrazie, a obejmujących: sceny historyczne, kompozycje symboliczne, portrety, sceny rodzajowe oraz pejzaż.
Brak Polski na mapie dziewiętnastowiecznej Europy oraz nieudane powstania narodowe, sprawiły, że wielu młodych, jak i ukształtowanych już twórców zdecydowało się na wyjazd do Monachium, tworząc tym samym największe skupisko Polonii artystycznej poza granicami nieistniejącego kraju.

Na wystawie Polscy monachijczycy prezentujemy około 40 prac malarzy działających od 1 poł. XIX do pocz. XX wieku, wśród których zobaczymy obrazy m.in.: Jana Nepomucena Głowackiego, Juliusza Kossaka, Józefa Chełmońskiego, czy związanych z Radomiem i niedalekim Orońskiem (odpowiednio) – Jacka Malczewskiego oraz Józefa Brandta (nieformalnego lidera grupy) - mówią koordynatorki wystawy: Magdalena Kwiatkowska – Rzodeczko i Paulina Szymalak-Bugajska.
Warto podkreślić, że prace przedstawicieli tzw. „szkoły monachijskiej” znajdują się również w zbiorach Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Twórczość monachijczyków cieszy się ogromną popularnością wśród odwiedzających polskie muzea, ale równie chętnie ich prace pozyskiwane są do zbiorów prywatnych.
Prezentowana ekspozycja jest niewątpliwie atrakcyjnym przeglądem malarstwa polskiego i stanowi wyjątkową okazję do zapoznania się z wyborem prac polskich twórców znajdujących się na co dzień w zbiorach Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki.

Wystawa objęta patronatem honorowym profesora Tomasza Grodzkiego, Marszałka Senatu Rzeczypospolitej Polskiej.
Partnerem wystawy jest PGE Polska Grupa Energetyczna @Grupa PGE.

Kurator: Igor Chomyn
Koordynacja: Magdalena Kwiatkowska – Rzodeczko, Paulina Szymalak-Bugajska.