Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: Najświętsza Maryja Panna Wspomożycielka Wiernych
Dziś jest: Piątek, 24 maja 2024

KULTURA

Spotkanie z Ryszardem Koziołkiem we Wsoli

wtorek, 23 stycznia 2024 15:33 / Autor: Elżbieta Warchoł
Foto Adrian Tync, wikipedia.jpg
Elżbieta Warchoł

Spotkanie z prof. Ryszardem Koziołkiem, wybitnym literaturoznawcą, historykiem literatury i eseistą, rektorem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach organizuje w niedzielę, 28 stycznia 2024 roku Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Początek o godz. 17.00. Wstęp wolny.

Ryszard Koziołek w 2010 roku otrzymał Nagrodę Literacką Gdynia w kategorii eseistyka za książkę „Ciała Sienkiewicza. Studia o płci i przemocy”. Wydał również „Zdobyć historię. Problem przedstawienia w «Twarzy księżyca» Teodora Parnickiego (1999), „Znakowanie trawy albo praktyki filologii” (2011), „Dobrze się myśli literaturą” (2016; książka uhonorowana Śląskim Wawrzynem Literackim), „Wiele tytułów” (2019). W ubiegłym roku ukazała się książka „Czytać, dużo czytać”. To właśnie ta publikacja będzie punktem wyjścia do rozmowy, którą poprowadzi Anna Spólna, historyczka literatury i krytyczka literacka, prof. Uniwersytetu Radomskiego.

W swoich pracach (zwłaszcza w „Dobrze się myśli literaturą” i „Czytać, dużo czytać”) profesor udowadnia, że literatura ma nie tylko przeszłość – ma też przyszłość. Czytanie (i rozumienie) literatury pomaga zrozumieć otaczającą nas rzeczywistość. Ale pomaga także zrozumieć – i, co być może ważniejsze – zmieniać siebie. Literatura „pozwala nam budować i wzbogacać nie tylko nasz własny świat, ale też kształtować mądre, dojrzałe społeczeństwo. Ta polityczna moc literatury – budowanie wspólnoty, otwieranie przestrzeni dyskusji, łączenie doświadczeń – jest dla niego równie ważna, jak jej działanie na wyobraźnię” (z noty wydawniczej).

Prof. Ryszard Koziołek był członkiem jury Nagrody Literackiej Nike w latach 2012–2015. Jest współpracownikiem „Tygodnika Powszechnego”, felietonistą „Polityki”. W 2017 roku otrzymał Nagrodę im. Kazimierza Wyki za wybitne osiągnięcia w dziedzinie eseistyki oraz krytyki literackiej i artystycznej.

Rozmowa odbędzie się w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli w niedzielę, 28 stycznia. Początek o godzinie 17.00. Zainteresowanych dowiezie do Wsoli z Radomia bezpłatny autobus, który odjedzie z przystanku u zbiegu ulic Chrobrego/Czysta (obok galerii handlowych, kierunek Os. Michałów) o godzinie 16.15. Powrót po wydarzeniu tym samym autobusem.

www.muzeumgombrowicza.pl