Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: Najświętsza Maryja Panna Wspomożycielka Wiernych
Dziś jest: Piątek, 24 maja 2024

KULTURA

Jehoszua Perle - zapomniany klasyk literatury jidysz z Radomia. Wykład w muzeum

wtorek, 23 stycznia 2024 17:46 / Autor: Elżbieta Warchoł
Radio Plus Radom
Elżbieta Warchoł

Marcin Kępa wygłosi wykład na temat: Jehoszua Perle - zapomniany klasyk literatury jidysz z Radomia.

Wykład na temat: Jehoszua Perle - zapomniany klasyk literatury jidysz z Radomia odbędzie się w niedzielę, 28 stycznia 2024 roku w Muzeum Historii Radomia. Wykład wygłosi Marcin Kępa. Początek o godz. 12. Po wykładzie przejście z uczestnikami do gmachu głównego Muzeum im. Jacka Malczewskiego i zwiedzanie wystawy pt: Płonące. Wycinanki Moniki Krajewskiej w dni życia, dni śmierci wpisane. Wystawa w hołdzie ludności żydowskiej Radomia wzbogaconą o judaika ze zbiorów muzeum i Tomasza Staniszewskiego.

Zapisy na mail: m.kepa@muzeum.edu.pl (koszt – 15 PLN)

Pierwsze zgłoszone pięć osób otrzyma w prezencie egzemplarz Księgi Radomia. Historii zgładzonej przez nazistów społeczności żydowskiej w Polsce, wydanej przez Radomskie Towarzystwo Naukowe i Resursę Obywatelską w 2017 roku.

Jehoszua (Joszua) Perle – pisarz, publicysta i tłumacz, przedstawiciel realizmu i naturalizmu, klasyk literatury jidysz.
Urodził się w niezamożnej rodzinie żydowskiej, w Radomiu spędził pierwsze kilkanaście lat życia. Do dwunastego roku uczył się w chederze – elementarnej szkole religijnej. Następnie rozpoczął naukę w radomskim gimnazjum, gdzie był wyróżniającym się uczniem. Ukończył cztery klasy, potem wdał się w „romantyczną historię miłosną”, która zakończyła się rodzinnym skandalem, i zmuszony był wyjechać z Radomia w 1905 roku. Udał się do Warszawy, gdzie miał krewnych. Tam rozpoczął współpracę z prasą żydowską. Debiutował w 1908 roku opowiadaniem Szabes. Zapoczątkowało ono błyskotliwą karierę literacką Perlego, której swoistym zwieńczeniem były powieść Zwykli Żydzi (1935), z akcją umieszczona w Radomiu na przełomie XIX i XX wieku