Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Leon IX, papież
Dziś jest: Piątek, 19 kwietnia 2024

KULTURA

Wiejskie klimaty na wystawie w Resursie

niedziela, 11 lutego 2024 09:44 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto: Organizatorzy
Elżbieta Warchoł

Jedenaście gatunków roślin i dziewiętnaście gatunków zwierząt będzie można zobaczyć na wystawie fotografii, które zaprezentuje Joanna Tuźnik-Poprawska. Wernisaż odbędzie się w Resursie Obywatelskiej w Radomiu w czwartek, 15 lutego 2024 roku. Początek o godz. 18.00.

Myśl o wsi sprzed kilkudziesięciu, a nawet kilkuset lat ewoluuje wraz z postępem. Do tej pory jednak utrzymały się widoki charakterystyczne dla terenów oddalonych od zgiełku miast. To przede wszystkim przyroda, której próżno szukać przy miejskim trawniku czy zwierzęta, które nie potrafią żyć w gęstwinie betonowych uliczek - mówi Przemysław Zieliński, kurator wystawy. Wiele z tych gatunków pamiętamy z dzieciństwa, ale czy znamy ich pochodzenie i prawdziwe nazwy? - Na wystawie zobaczymy jedenaście gatunków roślin i dziewiętnaście gatunków zwierząt, które na co dzień można spotkać na wsi. Pojawi się także niecodzienny na takich terenach obraz zamku. Czy mlecz i mniszek to ta sama roślina? Skąd pochodzą nazwy „dzielżan” czy zamku w Pieskowej Skale? Na te pytania poszukamy odpowiedzi na wystawie pt. Wiejskie klimaty – mówi Przemysław Zieliński, kurator ekspozycji.

Joanna Tuźnik-Poprawska jest radomianką i członkiem Radomskiego Towarzystwa Fotograficznego oraz grup literackich Tygiel i Recenzenci Resursy. Brała udział w wystawach zbiorowych oraz jednej indywidualnej. Jest autorką zdjęcia na okładce książki pt: Nieoczywista przynależność oraz pięciu wywiadów, a także laureatką regionalnych i ogólnopolskich konkursów fotograficznych. Jej wiersze znalazły się w tomiku poezji amatorskiej i kilku antologiach, a dwa reportaże w tomie wydanym jako pokłosie warsztatów literackich i filmowych. Interesuje się przede wszystkim fotografią, literaturą, baloniarstwem i kinem.