Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Leon IX, papież
Dziś jest: Piątek, 19 kwietnia 2024

KULTURA

Wieczór w stylu francuskim i spotkanie z Mateuszem Pakułą we Wsoli

wtorek, 13 lutego 2024 21:59 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto: Dominik Musiałek
Elżbieta Warchoł

Mateusz Pakuła, finalista Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza w 2022 roku, laureat rezydencji literackiej w Vence będzie gościem Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Spotkanie odbędzie się w niedzielę, 18 lutego 2024 roku. Początek o godz. 17. Wstęp wolny.

„Żeby nie oszaleć, trzeba szukać chwil szczęścia. Uruchomić happinesscatcher i ładować akumulatory, na teraz i na zapas, mieć blisko bliskich, pod ręką czujnik czadu. Szczęście na twarzach Witka i Władka, wtranżalających naleśniki z kremem kasztanowym i bitą śmietaną, szczęście moich dzieci – rzucających się w fale morza o najbardziej bajecznych kolorach, jakie widziałem, wykrzykujących w kółko: „To jest genialne! To jest genialne!” - pisał Mateusz Pakuła w felietonie na łamach dwutygodnika.com po swoim pobycie w Vence, na rezydencji literackiej przyznanej mu przez kapitułę Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza.

Mateusz Pakuła jest dramatopisarzem, dramaturgiem, reżyserem teatralnym i pisarzem. Kilkukrotnie był finalistą Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, w 2014 roku został laureatem tej nagrody. Jest także autorem kilku zbiorów dramatów. W 2021 roku ukazał się jego debiut prozatorski, książka „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję”.

Jak pisał jeden z recenzentów, to „manifest wobec legalności eutanazji. Bardzo wyraźne są w tej książce bunt i rozgoryczenie wobec polskiego prawa, stanowiska kościoła czy społecznych przekonań co tego typu działań. Autor nie kryje się przy tym ze swoimi poglądami, które wielu czytelnikom mogą nie przypaść do gustu”.

Za tę powieść Mateusz Pakuła znalazł się w 2022 roku w gronie finalistów Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Decyzją kapituły nagrody otrzymał rezydencję literacką w Vence, mieście, w którym ostatnie lata życia spędził Witold Gombrowicz. Rezydencja w Vence przyznawana jest od kilku edycji dzięki mecenatowi Zakładów Automatyki Kombud S.A.

Na początku 2023 roku premierę miał sztuka teatralna przygotowana na podstawie książki „Jak nie zabiłem swojego ojca…”. Spektakl (koprodukcja Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie i Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach) zdobył Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia oraz Grand Prix 29. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Książka, spektakl oraz pobyt w Vence będą głównymi (ale nie jedynymi) punktami rozmowy, którą z pisarzem poprowadzi Anna Spólna, historyczka literatury i krytyczka literacka. Jak zapowiadają organizatorzy, ponieważ rozmowa będzie dotyczyć pobytu we Francji, postarają się stworzyć także odpowiedni klimat.

Rozmowa odbędzie się w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli w niedzielę, 18 lutego, o godzinie 17.00. Zainteresowanych dowiezie do Wsoli z Radomia bezpłatny autobus, który odjedzie z przystanku u zbiegu ulic Chrobrego/Czysta (obok galerii handlowych, kierunek Os. Michałów) o godzinie 16.15. Powrót po wydarzeniu tym samym autobusem.

www.muzeumgombrowicza.pl

.