Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Leoncjusz z Rostowa, biskup
Dziś jest: Czwartek, 23 maja 2024

KULTURA

Literatura według... Wraca popularny cykl spotkań w Muzeum Gombrowicza

czwartek, 07 marca 2024 16:40 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto: Mirosław Kaźmierczak
Elżbieta Warchoł

Weronika Murek, pisarka i dramaturżka, laureatka Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza będzie pierwszym gościem cyklu „Literatura według...”. W tym roku gospodynią spotkań jest Eliza Kącka, pisarka, literaturoznawczyni, krytyczka literacka. Rozmowa odbędzie się w niedzielę, 10 marca, w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Początek o godzinie 17.00.

Weronika Murek jest prozaiczką i dramatopisarką. Jej zbiór opowiadań „Uprawa roślin południowych metodą Miczurina” (2015) był nominowany do Paszportu „Polityki”, Nagrody Literackiej Nike i Nagrody Literackiej Gdynia. W 2016 roku książka otrzymała Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza. Weronika Murek jest także laureatką Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej (za sztukę „Feinweinblein”, 2015 r.). W ubiegłym roku wydała książkę „Dziewczynki. Kilka esejów o stawaniu się” - mówi Ewa Witkowska z Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli.

Autorka „Uprawy roślin...” będzie pierwszym gościem tegorocznego cyklu „Literatura według...”. O to, jaka jest literatura według Murek pytać będzie Eliza Kącka, krytyczka, pisarka, literaturoznawczyni, członkini kapituły Nagrody Literackiej Gdynia i felietonistka „Tygodnika Powszechnego”. Eliza Kącka jest doktorem nauk humanistycznych, autorką prac naukowych a także książek prozatorskich - mówi Ewa Witkowska z muzeum we Wsoli.

Będzie to zatem także literatura według Kąckiej. Kolejnymi jej gośćmi będą Piotr Paziński oraz Urszula Honek. Dlaczego akurat ta trójka? Eliza Kącka uzasadnia swój wybór tak: W tej odsłonie cyklu zapytam Zaproszonych o prozę jako punkt wyjścia bądź dojścia, jako wybór artystyczny, wyzwanie dla wyobraźni. Wszyscy nasi Goście są bowiem prozaikami, acz nie tylko: wypowiadają się w języku dramatu, eseju, poezji, przekładu. Ciekawi mnie, jak sami - w swoim gospodarstwie pisarskim - związek (lub rywalizację) tych języków postrzegają. Czy proza to tylko inny sposób pisania, czy także poznawania świata (i siebie w tym świecie)? Prowadząca ma swój pogląd na jej miejsce w dorobku swoich Rozmówców - i chętnie ów pogląd z ich wizją skonfrontuje. A przy okazji zapyta o literaturę w jej niesezonowym przebiegu. O to, czym dla Zaproszonych jest pisarstwo wysokich wymagań, długiego trwania.

Rozmowa Elizy Kąckiej z Weroniką Murek odbędzie się w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli w niedzielę, 10 marca. Początek o godzinie 17.00. Wstęp wolny.

Jak zawsze chętnych do udziału w wydarzeniu zawiezie do Wsoli z Radomia bezpłatny autobus, który odjedzie z przystanku Chrobrego / Czysta, obok galerii handlowych (kierunek Michałów) o godzinie 16.20. Powrót po spotkaniu, tym samym autobusem.