Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Leoncjusz z Rostowa, biskup
Dziś jest: Czwartek, 23 maja 2024

KULTURA

W strunę wiosny. Koncert w Muzeum Gombrowicza

środa, 13 marca 2024 15:39 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto: Organizatorzy
Elżbieta Warchoł

W strunę wiosny - to tytuł koncertu kwartetu smyczkowego Verso, na który zaprasza Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Koncert odbędzie się w niedzielę, 17 marca 2024 roku. Początek o godzinie 17.00. Wstęp wolny.

W oczekiwaniu na nadejście wiosennej pogody, Muzeum Witolda Gombrowicza proponuje wiosenny koncert muzyki klasycznej. Być może nie da się muzyką wiosny przywołać, ale na pewno można przywołać atmosferę tej pory roku. Ponieważ wiosna od zawsze inspirowała twórców, zatem i utworów z nią związanych nie brakuje.

W wiosenne (choć nie tylko) klimaty wprowadzi słuchaczy kwartet smyczkowy Verso. W programie znajdą się między innymi „Cztery pory roku – Wiosna” (cz. I) Antonio Vivaldiego, walc „Nad pięknym modrym Dunajem” Johanna Straussa, Duet kwiatów z opery „Lakme” Leo Delibesa, „Eine kleine Nachtmusik” (cz. I Allegro, cz. II Romance) Wolfganga Amadeusa Mozarta czy „Salut d’amour” Edwarda Elgara.

Verso Kwartet zagra we Wsoli w składzie: Julia Mazur (skrzypce), Marta Klimek (skrzypce), Ewelina Dąbrowska (altówka) oraz Dariusz Gatza (wiolonczela).

Koncert odbędzie się w niedzielę, 17 marca, w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Początek o godzinie 17.00. Wstęp wolny.

Jak zawsze chętnych do udziału w wydarzeniu zawiezie do Wsoli z Radomia bezpłatny autobus, który odjedzie z przystanku Chrobrego / Czysta, obok galerii handlowych (kierunek Michałów) o godzinie 16.20. Powrót po spotkaniu, tym samym autobusem.

Artystki są absolwentkami Zespołu Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu. Julia Mazur naukę kontynuowała w Akademii Muzycznej w Krakowie oraz na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina - Filia w Białymstoku. Jest laureatką konkursów skrzypcowych indywidualnych oraz kameralnych na poziomie ogólnopolskim i międzynarodowym. Występowała jako solistka z Radomską Orkiestrą Kameralną. Koncertowała we Włoszech, Rosji, Litwie oraz na Ukrainie. Współpracowała z zespołem Varsovia Ensemble.

Marta Klimek muzyczną edukację kontynuowała na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina, a później w Wyższym Konserwatorium Królewskim w Madrycie i na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyk Chopina w Warszawie. Jest laureatką wielu konkursów krajowych i międzynarodowych, brała udział w projektach orkiestrowych w Niemczech, Hiszpanii, Holandii i Polsce.

Ewelina Dąbrowska ukończyła Akademię Muzyczną im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, studiuje na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina z filią w Białymstoku. Jest laureatką I miejsca i Grand Prix na IV Międzynarodowym Turnieju Kameralnym w Bydgoszczy, współpracowała Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, Teatrem Muzycznym w Lublinie, Polską Orkiestrą Muzyki Filmowej, Adamem Sztabą i Justyną Steczkowską.

Dariusz Gatza (gościnnie) edukację rozpoczął w ZPSM im. Kazimierza Wiłkomirskiego w Elblągu i kontynuował w OSM im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku oraz na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Jest laureatem wielu nagród na konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. Brał udział w takich projektach jak Lusławicka Orkiestra Talentów (jedno z kluczowych przedsięwzięć realizowanych przez Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego), był stypendystą Elbląskiego Stypendium Kulturalnego oraz Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.