Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci Jan Fisher, biskup, i Tomasz More, męczennicy
Dziś jest: Sobota, 22 czerwca 2024

KULTURA

Rzeźba, ruch w przestrzeni. Wystawa w PIK

piątek, 22 marca 2024 00:46 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto: PIK Iłża
Elżbieta Warchoł

Nowa wystawa w Powiatowym Instytucie Kultury w Iłży. W środę, 27 marca 2024 roku w Galerii Na Piętrze odbędzie się wernisaż wystawy prac Norberta Jastalskiego pt: Rzeźba, ruch w przestrzeni. Początek o godz. 17.  

 

Plakaty, różne grafiki PIK na fb, zaproszenia na wydarzenia i dekoracje na nich, a nawet logo Instytutu - to wszystko prace Norberta Jastalskiego. Widzą je Państwo niemal co dnia. Ale nadciągająca wystawa, współpracującego z nami na co dzień twórcy, to całkiem inna sprawa. "Rzeźba, ruch w przestrzeni" będzie prezentacją prac o tematyce sakralnej - mówi dyrektor PIK Renata Metzger.

"Artysta podążając za ogólnie rozumianą tradycją stara się osiągnąć to, co uważa za istotny cel sztuki, a więc taką formę, która pozwala mu za jej pośrednictwem przekazywać sensy i znaczenia" - pisze o twórczości Jastalskiego, kuratorka wystawy Tamara Woźniak - Książek.

"Artystyczna forma płaskorzeźbionej opowieści, jest pełna światłocieniowych niuansów, nieznacznych deformacji w przedstawieniu wertykalnych, wyłaniających się z osłony tkaniny figur, których kształt traci swą materialność przez grę świateł odbijających się w wypolerowanych powierzchniach" - czytamy dalej w towarzyszącym ekspozycji folderze.

To pierwsza taka prezentacja Norberta Jastalskiego. Jego prace powstały dotychczas na konkretne zamówienie, czy to do kościołów, czy jako pomniki mające upamiętniać osoby, wydarzenia w przestrzeni publicznej. Chcąc je poznać, a tym samym i rzeźbiarskie dokonania Norberta, trzeba by ruszyć w podróż, głównie po południu Polski, po Śląsku. Ekspozycja "Rzeźba, ruch w przestrzeni" to niezwykła okazja na spotkanie się z nimi w jednym miejscu.