Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Urszula Ledóchowska, zakonnica
Dziś jest: Środa, 29 maja 2024

KULTURA

Wernisaż wystawy „OFFO objazdowe" z X Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej 2023

poniedziałek, 15 kwietnia 2024 16:19 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto: Organizatorzy
Elżbieta Warchoł

Wernisaż wystawy zbiorowej „OFFO objazdowe" z X Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej 2023 odbędzie się 18 kwietnia 2024 roku w Galerii FORMATY w Kamienicy Deskurów, Radom, ul. Rynek 15. Początek o godz. 18. Wystawa będzie prezentowana do 05. 05. 2024 roku.

„OFFO Objazdowe" to niezwykła wystawa, która stanowi integralną część Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej OFFO 2023, cyklicznej imprezy cieszącej się uznaniem zarówno w Polsce, jak i za granicą - mówi Tomasz Grzyb z Galerii FORMATY.

Wszystkie prezentowane fotografie wykonane są w technice fotografii otworkowej, jednej z najstarszych technik fotograficznych wykorzystującej pierwowzór aparatu fotograficznego - camera obscura. Urządzenie to najczęściej konstruowane samodzielnie przez artystów, posiada jeden niezmienny element - mały otworek, przez który wpadają promienie światła. Technika ta wydawałaby się najprostszą, bo zazwyczaj wykonywana przy pomocy aparatów, którymi często są zwykłe puszki i pudełka, jest jednak równocześnie fotografią trudną – wymagającą zarówno od autorów, jak i odbiorców szczególnego rodzaju wrażliwości.

Wystawy festiwalowe miały miejsce w 37 galeriach na terenie Górnego Śląska, ale także w innych miastach Polski oraz za granicą, w tym w Czechach. W OFFO 2023 wzięło udział ponad 60. indywidualnych uczestników z Polski i 30. z zagranicy (Argentyna, Czechy, Finlandia, Holandia, Kanada, Luksemburg, Niemcy, Szwecja, Ukraina, USA i Wielka Brytania) oraz 9. Grup Twórczych.

Wystawa „OFFO objazdowe", którą będziemy gościli w Radomiu jest nieznacznie wyselekcjonowaną, ze względu na obszerność, wersją całej edycji festiwalu. Zaprezentowane na niej pojedyncze prace autorów ukazują możliwości jakie daje technika otworka i pozwolą przenieść się do tego niezwykłego świata – w pewnym sensie podglądanego przez dziurkę od klucza. Wśród prezentowanych prac znajdą się również solarigrafie, których ekspozycje mogły trwać nawet miesiące oraz fotografie wykonane techniką bezkamerowową - wyjaśnia Tomasz Grzyb.

Wernisażowi będzie towarzyszył wykład Mirosława Radomskiego na temat praktycznego wykorzystania aparatów otworkowych w procesie twórczym. Będzie to przygotowanie do wspólnego fotografowania za pomocą aparatów otworkowych podczas Światowego Dnia Fotografii Otworkowej który przypada w tym roku 28.04.2024.

Mirosław Radomski (ur.19.09.1965r.): inżynier elektryk, Artysta Fotografik Fotoklubu Rzeczypospolitej, prezes Fotoklubu Galeria MCK w Ostrowcu Świętokrzyskim. Fotografią zajmuje się od 1979 r. Jest współtwórcą Fotoklubu Galeria MCK w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz jego członkiem i uczestnikiem wszystkich Dorocznych Wystaw.

Od 2011 roku zajmuje się fotografią otworkową. W 2013 r. zdobył wyróżnienie w międzynarodowym konkursie fotografii otworkowej „Pinhole World". Od 2013 roku bierze udział w biennale „Ogólnopolski Festiwal Fotografii Otworkowej". W 2019, 2020,2021 i2023 roku był laureatem „Pinhole Porto Photography" w Portugali. Brał udział w „Pavlovka Pinhole Fest" 2019, 2020 i 2022 w Kijowie. W 2020 r. w ramach Międzynarodowego Dnia Fotografii Otworkowej jego fotografie były prezentowane na wirtualnej wystawie w Petersburgu. Jego fotografie otworkowe uczestniczyły w wystawach w Meksyku, Peru, Ekwadorze oraz w Salon Asombro Estenopeico w Buenos Aires, a w Brzeskim Festiwalu Fotografii Otworkowej w 2022 r. zajęły 3. miejsce - mówi Tomasz Grzyb.

Organizatorzy: Fundacja Sztuk Wizualnych Gloria Lucas, Kolektyw Formaty. Partnerzy wydarzenia: Centrum Organizacji Pozarządowych w Radomiu.