Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJOWA POCZTA MARKA SIEROCKIEGO
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Leoncjusz z Rostowa, biskup
Dziś jest: Czwartek, 23 maja 2024

KULTURA

Radom znów będzie stolicą filozofii. 16 Festiwal OKNA

wtorek, 16 kwietnia 2024 11:17 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto: Organizatorzy
Elżbieta Warchoł

Warsztaty stoickiej medytacji, teatralne scenki miejskie, spotkania autorskie, wystawa, a dla najmłodszych – w ramach „Bajkowej Niedzieli” - baśnie filozoficzne. To zaledwie wybrane z punktów programu 16. edycji Radomskiego Festiwalu Filozofii „OKNA”, który rozpocznie się już w czwartek, 18 kwietnia i potrwa do niedzieli, 21 kwietnia 2024 roku.

„(…) musimy przyjąć przypadkowość życia jako normalne nasze przeznaczenie” to hasło tegorocznej edycji festiwalu, które podsunęła i wymyśliła… radomska młodzież. Mowa o uczniach I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Radomiu. Okazało się, że przeznaczenie w życiu człowieka to jedna z tych kwestii, które ich żywo interesują. - Sprawdzimy zatem, jak wypadnie połączenie doświadczenia z młodością – wychodząc od fragmentu tekstu Leszka Kołakowskiego, przedyskutujemy wskazany problem, wcale nie licząc na to, że dojdziemy do jednoznacznych wniosków… To wszystko podczas debaty, która stanowi nieodłączny element festiwalowego programu – mówi Justyna Dąbrowska z Resursy. Debata, poprzedzona wręczeniem Nagród im. prof. Leszka Kołakowskiego oraz Miasta Radomia, zaplanowana jest na 19 kwietnia o godz. 12.00. Całość odbędzie się na fontannach miejskich.

Warto będzie zwrócić również uwagę na spotkanie i warsztaty z dr. Marcinem Fabjańskim, czyli filozofem z 25-letnim doświadczeniem, autorem kilkunastu innych książek wydanych po angielsku, niemiecku, włosku i polsku; filmów dokumentalnych i scenariuszy oraz reportaży nagradzanych w Polsce i USA. W sobotę o godz. 10.00 dr Fabjański poprowadzi warsztaty pod hasłem „Spokój w chaosie życia”. Uczestnicy poznają stoickie metody medytacji, dowiedzą się jak wchodzić w stan podwyższonej uważności i rozwijać swój potencjał. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy pod nr tel.: 48 362 85 90, 48 362 42 63.

Jednym z gości festiwalu będzie także dr Adam Olczyk, który 19 kwietnia o godz. 18.00 w Resursie wygłosi wykład pod hasłem „Nieznośne pytanie o aktualność myśli. Czy uczy nas jeszcze Leszek Kołakowski?”. Autor książki „ Filozofia Leszka Kołakowskiego. Marksizm, chrześcijaństwo i prawa człowieka” będzie szukał odpowiedzi na pytanie, w jakim zakresie (czy w ogóle?) myśl Kołakowskiego pozostała aktualna wobec najważniejszych wyzwań współczesnej (praktycznej) refleksji filozoficznej.

Nie zabraknie również propozycji dla najmłodszych odbiorców. W niedzielę, 21 kwietnia o godz. 11.00 Resursa zaprosi na „Baśnie filozoficzne” w wykonaniu Jerzego Szufy oraz warsztaty filozoficzne. To opowieść o niepokornej Zośce, która chciała wygrać w chowanego z księciem o najbystrzejszym wzroku na świecie. O chłopcu, który tak bardzo chciał wiedzieć, czym jest szczęście, że aż mu wyrosła broda filozofa! O wyprawie Thora, Lokiego i Tjalfiego do krainy olbrzymów i o tym, jak poznali prawdę o sobie. Wstęp: 20 zł. Bilety dostępne w kasie Resursy oraz online.

„OKNA” 2024 to także ciekawa wystawa, spotkanie z twórczością Adriana Szarego, scen ki teatralne w wykonaniu radomskiej młodzieży czy wieczór wspomnień poświęcony Leszkowi Kołakowskiemu z udziałem Bogusława Beka, dr. Wiesława Chudoby, dr. Zbigniewa Janowskiego, prof. dr. hab. Stanisława Zbigniewa Kamieńskiego oraz Elżbiety Dziedzickiej.

Pełny program wydarzenia:

18 kwietnia (czwartek):

- godz. 17:00 - Promocja książki dr. Adriana Szarego pt. „O aksjologii dziecięcej. Szkice lingwistyczne” (poświęconej m.in. bajkom Leszka Kołakowskiego) i spotkanie z Autorem. Miejsce: Resursa Obywatelska. Wstęp wolny.

19 kwietnia (piątek):

- godz. 12.00 - wręczenie Nagród im. prof. Leszka Kołakowskiego oraz Miasta Radomia Laureatom XXXVI Olimpiady Filozoficznej; debata wokół kwestii przeznaczenia przygotowana i prowadzona przez uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Radomiu (z udziałem dr. Andrzeja F. Ziółkowskiego z Polskiego Towarzystwa Filozoficznego oraz Laureatów Nagród); spektakl „Na pełnym morzu” według jednoaktówki Sławomira Mrożka przygotowany przez Grupę Teatralną z II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Radomiu, reż. Anna Bednarczyk i Anna Szczerbińska. Miejsce: Fontanny miejskie – ul. Żeromskiego (w razie niepogody – Resursa Obywatelska). Wstęp wolny.

- godz. 17:30 - Otwarcie wystawy „Leszek Kołakowski. Portret z nosorożcem” (materiały graficzne – fotografie, plakaty, projekty scenografii z teatrów: „Kubuś” w Kielcach, Powszechnego w Radomiu, „Baj Pomorski” w Toruniu, „Groteska” w Krakowie, „Rampa” w Warszawie). Miejsce: Resursa Obywatelska. Wstęp wolny.

- godz. 18:00 - Wykład dr. Adama Olczyka pod hasłem „Nieznośne pytanie o aktualność myśli. Czy uczy nas jeszcze Leszek Kołakowski?” (spotkanie połączone z dyskusją). Miejsce: Resursa Obywatelska. Wstęp wolny.

20 kwietnia (sobota):

- godz. 10:00-14:30 - Wykład i warsztaty pod hasłem „Spokój w chaosie życia” prowadzone przez dr. Marcina Fabjańskiego. Miejsce: Resursa Obywatelska. Wstęp wolny (na warsztatach liczba miejsc ograniczona – obowiązują zapisy pod nr tel.: 48 362 85 90, 48 362 42 63).

- godz. 16:00-18:00 - Czego nas uczy Leszek Kołakowski? – scenki miejskie w wykonaniu Teatru Poszukiwań oraz uczniów Grupy Teatralnej z II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Radomiu. Miejsce: Fontanny miejskie – ul. Żeromskiego (w razie niepogody – Resursa Obywatelska). Wstęp wolny

21 kwietnia (niedziela):

- godz. 11.00 - Spektakl dla dzieci „Baśnie filozoficzne” w wykonaniu Jerzego Szufy oraz warsztaty filozoficzne. Miejsce: Resursa Obywatelska. Wstęp płatny – 20 zł.

- godz. 17.00 - „Nie ma trudnych pytań czyli o filozofii pół żartem pół serio” – wieczór wspomnień poświęcony Leszkowi Kołakowskiemu z udziałem Bogusława Beka, dr. Wiesława Chudoby, dr. Zbigniewa Janowskiego, prof. dr. hab. Stanisława Zbigniewa Kamieńskiego oraz Elżbiety Dziedzickiej; prowadzenie dr Adrian Szary. Miejsce: Resursa Obywatelska. Wstęp wolny.