Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Leoncjusz z Rostowa, biskup
Dziś jest: Czwartek, 23 maja 2024

KULTURA

Rozświetlona noc. Poznaj swoją orkiestrę!

wtorek, 16 kwietnia 2024 17:01 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto: Organizatorzy
Elżbieta Warchoł

Radomska Orkiestra Kameralna w cyklu: Poznaj swoją orkiestrę zaprasza w sobotę, 20 kwietnia 2024 roku na koncert pt: Rozświetlona noc. Wykonawcy: Arkadiusz Dobrowolski – wiolonczela, Jakub Wójcicki – tuba; uczeń ZSM w Radomiu, laureat Grand Prix na XIV Szkolnym Konkursie Na Wykonanie Utworu z Orkiestrą, Jurek Dybał – dyrygent, Radomska Orkiestra Kameralna. W programie m.in.: Arvo Paert – Fratres (w opracowaniu na wiolonczelę i smyczki), Arnold Schönberg – Verklärte Nacht. Początek koncertu o godz. 18.

 

Kolejny koncert Radomskiej Orkiestry Kameralnej pt. Rozświetlona noc już 20 kwietnia 2024r. (sobota) o godz. 18:00 w Sali Koncertowej ROK. Będzie to kolejny koncert z cyklu Poznaj swoją orkiestrę, podczas którego muzycy orkiestry prezentują indywidualne zdolności i muzyczne zamiłowania. Tym razem w roli solisty wystąpi wiolonczelista ROK Arkadiusz Dobrowolski. Warto zwrócić uwagę, że również podczas koncertu swoje umiejętności gry na tubie zaprezentuje Jakub Wójcicki – uczeń ZSM w Radomiu, laureat Grand Prix na XIV Szkolnym Konkursie Na Wykonanie Utworu z Orkiestrą. Natomiast Radomską Orkiestrę Kameralną poprowadzi Maestro Jurek Dybał – pierwszy dyrygent orkiestry.

Arkadiusz Dobrowolski urodził się w Gdańsku. Ukończył Państwową Szkołę Muzycznej st. Podstawowego i Licealnego w Gdańsku w klasie prof. Jadwigi Ewald (dyplom z wyróżnieniem), oraz Akademię Muzyczną w Łodzi w klasie prof. Andrzeja Orkisza. W 2003\04 studiował w "Hochschule fur Musik und Theater" w Hannowerze w klasie prof. Gerrita Zitterbarta. W 2016 roku uzyskał stopień doktora w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Jest laureatem wielu nagród na konkursach krajowych i zagranicznych.

Podczas koncertu usłyszymy m.in.: emanujący majestatycznością, tajemniczością i magią, czyli niezwykle klimatyczny Fratres (w opracowaniu na wiolonczelę i smyczki) Arvo Pärta oraz utwór Verklärte Nacht Arnolda Schönberga (Rozświetlona noc – czyli poemat symfoniczny o spotkaniu kochanków). Tytuł utworu, tłumaczony czasem jako „Rozświetlona”, „Rozgwieżdżona”, innym razem jako „Przemieniona noc”, odnosi się do poematu Richarda Dehmla, który jest kanwą kompozycji Schönberga. Opowiada on o nocnym spotkaniu kochanków, podczas którego kobieta wyznaje, że jest w ciąży z innym i uzyskuje przebaczenie. Tryumf miłości symbolizuje rozjaśnienie się nocnej scenerii. Tekst drugorzędny zainspirował Schönberga do stworzenia arcydzieła. Dramat uczuć opowiedziany sugestywnie, tonem, który wciąga nawet bez znajomości oryginału. Impulsem do skomponowania Verklärte Nacht było spotkanie kompozytora z Mathildą von Zemlinsky, siostrą jego nauczyciela Alexandra von Zemlinsky’ego, którą miał poślubić jeszcze przed premierą utworu.

Bilety w cenie 25, 22, 20 i 18 zł dostępne w kasie ROK oraz przez Internet na stronie www.rok.art.pl

Ceny biletów:
I strefa – bilet normalny 25 zł, bilet ulgowy 22 zł
II strefa – bilet normalny 20 zł, bilet ulgowy 18 zł
Cena biletu w karnecie: 18 zł (min. 5 koncertów)