Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci Jan Fisher, biskup, i Tomasz More, męczennicy
Dziś jest: Sobota, 22 czerwca 2024

KULTURA

Wernisaż i dwa spektakle. Resursa zaprasza

czwartek, 16 maj 2024 07:17 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto: Organizatorzy
Elżbieta Warchoł

Wernisaż wystawy pt: Anima Abstrakta. Malarstwo Pawła Janusa, premiera sztuki pt; Tytus, Romek i A'Tomek oraz spektakl pt: Trzy oblicza Salvadora Dali to najbliższe propozycje OKiSz Resursa w Radomiu. 

W piątek, 17 maja 2024 roku Resursa zaprasza na otwarcie wystawy Pawła Janusa „Anima Abstrakta”. Początek o godz. 17. Wystawa malarstwa Pawła Janusa jest podzielona na trzy bloki tematyczne: abstrakcja geometryczna, obrazy nieprzypadkowe i inne niż wszystkie. Tworzą ją głównie obrazy olejne na podobraziach płóciennych, płytach MDF, sklejkach i deskach. Dzieła, które będzie można zobaczyć w Resursie Obywatelskiej, powstawały podczas ostatnich dwudziestu lat. Najwięcej prac artysta namalował po 2017 roku.

Paweł Janus – ur. w 1980 r. w Radomiu. Ukończył Liceum Techniczne Ochrony Środowiska w Zespole Szkół Budowlanych im. Kazimierza Wielkiego w Radomiu. Absolwent Wyższej Szkoły Dziennikarskiej im. Melchiora Wańkowicza i Uniwersytetu Warszawskiego (marketing i zarządzanie). od koniec lat 90. zaczął malować pierwsze obrazy olejne, głównie na płótnie, sklejce i desce, a także na płycie MDF. Inspiruje się kubizmem i sztuką naiwną. W jego dorobku znajduje się obecnie około 100 prac. Dotychczas wziął udział w wystawach ,,Kocioł artystów” (Hotel Narvil, Serock, 2021) oraz w IV edycji „Art in Spire” (Warszawa, 2022).
Pracuje w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. W 2023 r. rozpoczął studia podyplomowe na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (malarstwo).

Wstęp wolny. Ekspozycja będzie czynna do 14 czerwca.

Słynna małpka bohaterem nowego spektaklu Teatru Resursa. Przed nami premiera sztuki pt: Tytus, Romek i A'Tomek. Najnowszy spektakl Teatru Resursa będzie pełen humoru nawiązującego do komiksów Papcia Chmiela. Będzie to luźna adaptacja opowieści o niesfornej małpce, Tytusie de Zoo oraz dwóch harcerzach – Romku i A’tomku. Premiera w piątek, 17 maja 2024 roku o godz. 19.00.

Papcio Chmiel przez przypadek, tworzy z plamy tuszu Tytusa de Zoo, niesforną małpę, która mówi ludzkim głosem. Zaprzyjaźnieni harcerze – Romek i A’tomek – postanawiają uczłowieczyć Tytusa przez… uplastycznienie. Nie oznacza to jednak, że ugniatają go jak plastelinę, tylko wysyłają do ogniska plastycznego. Z kolei w muzeum Tytus wchodzi do kubistycznego obrazu, który zostaje skradziony dla groźnego mafiosa Rarytasa i trafia na Wyspę Nonsensu. Rarytas wykorzystuje Tytusa i sprzedaje namalowane przez niego obrazy na licytacji. Romek i A’tomek z pomocą profesora Talenta ratują Tytusa i jego koleżanki z obrazu – Asizo i Akiram – z rąk mafiosa. Wszyscy szczęśliwie wracają do pracowni profesora Talenta.

Wstęp płatny – 20 zł. Bilety na spektakl dostępne online oraz w kasie Resursy.

I jeszcze jedna propozycja Resursy, tym razem związana z Nocą Muzeów i wystawą czynną w Kamienicy Deskurów. Trzy oblicza Salvadora Dali. Resursa Obywatelska zaprasza w plener. Tym razem będzie można zobaczyć barwne widowisko teatralne pt: Trzy oblicza Salvadora Dali w wykonaniu Teatru Formy z Wrocławia. Pokaz odbędzie się na Rynku przed Kamienicą Deskurów o godz. 21.30.

Przedstawienie obfituje w efektowne, żywe instalacje. Przywołane zostaną obrazy żyraf czy topniejących zegarów, człowieka złożonego z szuflad, ekscentrycznych kobiet czy dzikich zwierząt, które stały się znakiem firmowym malarza. Spektakl stawia pytania dotyczące naszej egzystencji, m.in. o granice wymiaru czasu czy iluzji, marzeń i złudzeń, w które pragniemy wierzyć. – Interesuje mnie Dali, jako portret człowieka który tworzył, odnosił sukcesy, żyjąc ponad stan, w przeciwieństwie do wielu malarzy jego czasu. Ten opływający w fortunę i prestiż artysta, był jednocześnie w praktycznym życiu bardzo nieporadny, zdany kompletnie na mecenat i przewodnictwo swojej żony, Gali – mówi reżyser spektaklu, Józef Markocki.

Teatr Formy (dawny Współczesny Teatr Pantomimy) – teatr prywatny istniejący od 1996 roku, założony i prowadzony przez Józefa Markockiego, wywodzącego się z Wrocławskiego Teatru Pantomimy i szkoły Henryka Tomaszewskiego. Formacja nawiązuje do tradycji polskiego mimu zbiorowego, operując międzynarodowym językiem gestu, który nie wymaga tłumacza.

Scenariusz i reżyseria, scenografia – Józef Markocki. Obsada – Zespół Teatr Formy. Opracowanie Muzyczne – Józef Markocki. Wykonanie Scenografii – Krzysztof Cichała. Kostiumy – Ilona Szurkowska. Czas trwania – 60min.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.