Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci Jan Fisher, biskup, i Tomasz More, męczennicy
Dziś jest: Sobota, 22 czerwca 2024

KULTURA

Tygrys w Kozienicach! Rusza Kozienicki Klub Podróżnika

wtorek, 28 maj 2024 09:55 / Autor: Kamil Zapora
Ola Synowiec i Arkadiusz Winiatorski
Kamil Zapora

Biblioteka Publiczna Gminy Kozienice zaprasza młodzież i dorosłych na pierwsze spotkanie Kozienickiego Klubu Podróżnika, które odbędzie się 3 czerwca o godzinie 17:00. Wstęp na spotkanie jest wolny.

Kozienicki Klub Podróżnika jest jedną z inicjatyw oddolnych wybranych do realizacji w projekcie pt. „Z biblioteką jak z obrazem – sztuka i tradycja”. Autorami projektu są Ola Synowiec i Arkadiusz Winiatorski, mieszkający pod Kozienicami pisarze i podróżnicy. Sami wcześniej byli gośćmi podobnych inicjatyw w innych miastach, teraz chcą podzielić się swoją pasją do podróży w Kozienicach.

Na spotkania Kozienickiego Klubu Podróżnika będziemy zapraszać podróżujących pisarzy, autorów książek podróżniczych oraz reportaży o świecie. Zaproszeni goście pokażą swoje zdjęcia i opowiedzą o bliższych i dalszych zakątkach naszej planety. Potem będzie czas na luźną rozmowę z zaproszonym pisarzem lub pisarką – mówi Arkadiusz Winiatorski.

Na spotkania zapraszamy wszystkich chętnych, szczególnie gorąco chciałabym zaprosić też kozienicką młodzież – dodaje Ola Synowiec – Pamiętam, że mój apetyt na poznawanie świata obudził się dawno temu, gdy byłam w liceum, właśnie w Kozienicach – na wystawie zdjęć z Sahary u nas w muzeum, której współautorem był kozieniczanin Marek Romanowicz. Mam nadzieję, że podobną inspiracją okażą się być teraz dla kogoś spotkania Kozienickiego Klubu Podróżnika.

Gościem pierwszego spotkania będzie pisarz i reporter Krzysztof Story – dziennikarz „Tygodnika Powszechnego”, autor książki „Stąd. 150 drzwi pod jednym adresem” oraz podcastu „Za drzwiami” dla RMF Classic. Wraz z Wojciechem Jagielskim prowadzi on też podcast Jagielski Story o wydarzeniach międzynarodowych.

Krzysztof Story zabierze nas w ilustrowaną swoimi zdjęciami oraz nagraniami podróż do Indii w poszukiwaniu dzikich tygrysów. Nie będzie to łatwe, bo na wolności zostało dziś mniej niż 4 tysiące tygrysów, o wiele więcej trzyma się obecnie w klatkach prywatnych hodowli. Jak majestatyczne zwierzęta mogą przetrwać w świecie zdominowanym przez ludzi?

– Odpowiemy na to pytanie, odwiedzając rezerwaty, parki narodowe i azyle dzikich zwierząt w Indiach. Prześledzimy szlaki nielegalnych przemytników tygrysiej kości i skór. Spotkamy się ze strażnikami, naukowcami, ale też rolnikami i byłymi kłusownikami. Zobaczymy zbieraczy chrustu, wiejskich lekarzy i spółdzielnie kobiet, które pozwalają zarabiać bez wycinek i zabijania zwierząt. Zajrzymy na zaplecze luksusowych hoteli dla fotografów przyrody. Spróbujemy zrozumieć zagrożenia: nielegalne górnictwo, budowę tam na rzekach i handel dziką przyrodą na potrzeby medycyny chińskiej. Wszystkie te elementy i wiele, wiele więcej tworzy historię o pięknej przyrodzie, którą tak rzadko umiemy skutecznie ochronić, choć nam samym jest niezbędna do życia – zaprasza Krzysztof Story.

Spotkanie jest częścią realizowanego przez kozienicką bibliotekę projektu BLISKO pt. „Z biblioteką jak z obrazem- sztuka i tradycja” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.