Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Benedykt z Nursji, opat, patron Europy
Dziś jest: 11 lipca 2020

PORT LOTNICZY WARSZAWA RADOM

Mariusz Szpikowski: koronawirus nie opóźnił prac na lotnisku w Radomiu

piątek, 05 czerwca 2020 17:25 / Autor: Michał Kaczor
fot. RM/RPR
Michał Kaczor

Mariusz Szpikowski, prezes Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze" powiedział, że pandemia koronawirusa nie opóźniła prac przy budowie lotniska w Radomiu. Z gościem "Bilansu Dnia" rozmawialiśmy także m.in. o impulsie gospodarczym, jaki ma dać port lotniczy w Radomiu, współpracy z miastem, wojskiem oraz lotnisku w Modlinie.

- Oczywiście, że nie - taka odpowiedź padła z ust prezesa Mariusza Szpikowskiego na pytanie, czy pandemia koronawirusa wpłynęła na terminy realizacji lotniska w Radomiu.

Prezes Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze" uważa, że odbudowa ruchu lotniczego może być długotrwała.

- Pandemia ma wpływ na prognozy i rozwój ruchu lotniczego. Doświadczyliśmy, że ruch lotniczy praktycznie przestał być realizowany od 15 marca. Są prognozy, że odbudowa ruchu będzie długotrwała. Być może nastąpi rewizja struktury ruchu lotniczego. Nie zmienia to jednak założeń strategicznych, jakie realizuje PPL - powiedział prezes Szpikowski.

Mariusz Szpikowski stwierdził także, że współpraca z władzami miasta układa się lepiej po zmianie w strukturze. Chodzi tu o przejście Konrada Frysztaka z funkcji wiceprezydenta na fotel posła RP.

- Musieliśmy wydawałoby się ewidentne rzeczy tłumaczyć miastu - jeszcze za czasów poprzedniego wiceprezydenta. Myślę, że łatwiejsza jest rozmowa z prezydentem Witkowskim. Udało się zawrzeć porozumienia dotyczące chociażby przyłączenia do układu drogowego, zakończył się temat słynnych schodów. Mam nadzieję, że takich elementów już nie będzie - powiedział prezes.

Prezes podkreśla, że budowa lotniska to szansa dla Radomia i regionu na rozwój gospodarczy.

- Radom będzie bardzo istotnym węzłem drogowym i kolejowym. To są elementy, które spowodują, że Radom stanie się atrakcyjny inwestycyjnie. Tutaj, gdzie mogę przylecieć samolotem, wygodnie dojechać drogą, mam duży potencjał demograficzny - łatwo mi lokalizować miejsca pracy, bo wiem, że będę miał pracowników. Jeśli będą odpowiednio rozwijane szkolnictwa, miasto będzie inwestować w promocję regionu, to jest to, co może uczynić Radom naprawdę zupełnie innym miastem - mówi Szpikowski.

Prezes Mariusz Szpikowski odniósł się także do słów wiceprezesa Portu Lotniczego w Modlinie Marcina Daniła, który stwierdził, że PPL blokuje rozwój lotniska.

- Chciałbym zdementować kategorycznie, że PPL cokolwiek blokuje. Po pierwsze PPL nie ma jakiegokolwiek wpływu na strategię, która jest realizowana przez Modlin, na jego model biznesowy. Wszystkie propozycje PPL-u z lat 2016/2017 zostały przez władze samorządowe i zarząd odrzucone - mówi.

Mariusz Szpikowski odniósł się także do lokalizacji lotniska w Radomiu, współpracy z wojskiem, a także skomentował słowa prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, który zaproponował odsunięcie budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego o kilka lat.

Zapraszamy do nas: